LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe

Współpraca


krajoweco.plrescuehouse.pl


Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe musisz się zarejestrować.

Grand Prix Polski w Ratownictwie, Aleksandrów Łódzki 2009


W dniu 21 marca na Basenie "Olimpijczyk" w Aleksandrowie Łódzkim odbyła się kolejna runda II edycji GP Polski w Ratownictwie Wodnym. Zawodom patronowali Prezes WOPR Jerzy Telak oraz Burmistrz miasta Aleksandrowa Łódzkiego Pan Jacek Lipiński. Pomimo, że w tym samym terminie były organizowane w kilku największych miastach eliminacje do Akademickich Mistrzostw Polski, to na Grand Prix i tak zgłosiło się ponad 100 zawodników.
Organizatorem zawodów "w trybie awaryjnym" (po nagłym wycofaniu się wcześniej zaplanowanego organizatora) było Zgiersko-Łęczyckie WOPR. Tak jak wspominaliśmy wcześniej nie byłoby to możliwe bez zaangażowania miłośników ratownictwa i zawodów ratowniczych a w szczególności Prezesa Zgiersko-Łęczyckiego WOPR Pana Stanisława Ochoty, któremu należą się szczególne podziękowania nie tylko za ratowanie sytuacji ale także za bardzo dobrze zorganizowane zawody rangi ogólnopolskiej. Wspomnieć należy również, że zawody mogły się odbyć również dzięki pomocy i zaangażowaniu przyjaciół ratownictwa sportowego ze szczególnym zwróceniem uwagi na Łódzki Okręgowy Związek Pływacki, który nieodpłatnie udostępnił tablice do pomiaru czasu, a sędziowie z Łódzkiego Kolegium Sędziów (w większości także ratownicy Łódzkiego oraz Zgiersko-Łęczyckiego WOPR) społecznie podjęli się obsługi zawodów.

Na zawodach rozegrano następujące konkurencje 200 m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami, 100 m z przeszkodami, 50 m ratowanie manekina, 25 m ratowanie manekina, 100 m ratowanie kombinowane, 100 m ratowanie manekina w płetwach.

W konkurencji 200m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami w kategorii kobiet, pod nieobecność królowej tej konkurencji Joanny Gołębiowskiej, bardzo dobrze popłynęła Patrycja Gogolin, która przez kilka miesięcy miała już rekord Polski seniorów w tej konkurencji. Druga na mecie zameldowała się Kot Marta i można śmiało powiedzieć, że te dwie zawodniczki zdecydowanie były lepsze od całej reszty. W kategorii mężczyzn pojawił się po raz pierwszy na Grand Prix Sławomir Prędki z WOPR Knurów - niejednokrotnie pływał on już ten dystans poniżej 2:00.00 ale tym razem nie udała się jemu ta sztuka. Na uwagę zasługuje również start Daniela Szotkowskiego z WOPR Włocławek, który (chyba) debiutując na Grand Prix w Ratownictwie zaskoczył nie jednego wytrawnego zawodnika i z czasem 2:02.45 zajął drugie miejsce. Mamy nadzieję, że zawodnicy z Włocławka będą częściej startowali na Grand Prix Polski w Ratownictwie.

W tym roku po raz pierwszy została wprowadzona kategoria młodzików tj. zawodników w wieku 12-13 lat. Uzasadnieniem takiej decyzji był fakt, że kurs młodszego ratownika można robić już w wieku 12 lat a jednocześnie WOPR nie proponuje w zasadzie nic tak młodym ratownikom... i decyzja ta okazała się chyba trafna bo już na tych zawodach mieliśmy sześcioro zawodników startujących w tej kategorii. Po raz pierwszy startował także na zawodach, na razie jeszcze PK zawodnik z rocznika 1999 - reprezentował Zgiersko-Łęczyckie WOPR! Oczywiście nie można zapominać, że zmobilizowanie do startu zawodników już w wieku 12 sprawi, że Ci sami zawodnicy mając lat 17 i jadąc na Mistrzostwa Europy Juniorów będą już dosyć doświadczonymi zawodnikami, a ich szanse na medale i rekordy na pewno wzrosną. Jeśli mieliśmy kogoś wymieniać to trzeba by było napisać o braciach Gumowskich z Ostrołęki, którzy uzyskali tak dobre czasy, że można by było pokusić się o stwierdzenie, że nawet w kategorii OPEN wypadli by całkiem nieźle.

W konkurencji sztafeta 4x50m z przeszkodami wśród Pań zaciętą rywalizację stoczyły sztafety WOPR Woj. Łódzkiego oraz Zgiersko-Łęczyckiego WOPR. WOPR Woj. Łódzkiego startowało w dobrym i znanym nam składzie ale mimo to Zgiersko-Łęczyckie WOPR nawiązało równorzędną walkę, ale co równie ważne sztafeta ze Zgiersko-Łęczyckie WOPR ustanowiła nowy rekord Polski juniorów. Wśród mężczyzn zdecydowanie najlepiej wypadła sztafeta Sochaczewa, która poprawiła rekord Polski juniorów.

W konkurencji 50m ratowanie manekina Joanna Charzewska po raz kolejny zbliżyła się do rekordu Polski cały czas należącego do Agnieszki Marianek z czasów gdy startowała i trenowała w drużynie Mazowsza. Wśród mężczyzn bardzo dobrze zaprezentowali się juniorzy. Oprócz Sebastiana Dobrowolskiego, który "wiadomo, że jest dobry" bardzo dobry czas uzyskał Kaliszewski Maciej z WOPR 4K Szczytno (zajął pierwsze miejsce) oraz zdecydowanie poprawił swój rekord życiowy Michał Liberadzki z WOPR Sochaczew, który w 2008 debiutował na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie.

Również w tej konkurencji rozegrano dystans skrócony dla młodzików i tu również zgłosiło się sześciu młodych i odważnych ratowników. Jeśli spojrzymy na barwy klubowe zawodników chyba można pokusić się o stwierdzenie, że najlepsi pochodzą z Ostrołęki!

100m ratowanie kombinowane kobiet w zasadzie należało tylko i wyłącznie do Joanny Charzewskiej. Widać nie robiła sobie nic z faktu, że na drugi dzień ma eliminacje do Akademickich Mistrzostw Polski i pływała naprawdę mocno. Trener Joanny Charzewskiej jeszcze tego głośno nie mówi, ale wyraźnie widać, że Joanna Charzewska ma chęć na pobicie należącego do Joanny Gołębiowskiej rekordu Polski w tej konkurencji. Na drugim miejscu uplasowała się jedyna reprezentantka Pomorza tj. Maria Drążkiewicz, która cały czas robi postępy. Wierzymy, że medal jaki zabrała ze sobą przyczyni się do zachęcenia większej liczy zawodników do startu na Grand Prix w Ratownictwie. Zwrócić trzeba uwagę na to, że akurat ratownicy z Województwa Zachodniopomorskiego oraz ostatnimi czasy Pomorskiego albo w ogóle nie startują w zawodach albo startują sporadycznie i często bez dobrych wyników... jak tak dalej pójdzie to okaże się, że najlepszych ratowników znaleźć można tylko na śródlądziu a nie nad morzem... no ale to już trochę inny temat.
W kategorii mężczyzn Sebastian Dobrowolski i Kaliszewski Maciej pokazali, że konkurencja ta łączy się mocno z konkurencją 50m ratowanie manekina a więc łączy się z dobrym holowaniem manekina. Oczywiście dystans jest dłuższy, więcej jest elementów technicznych no i to pływanie pod wodą, które już nie raz odsiewało śmiałków. Na trzeciej pozycji, chyba trochę niespodziewanie znalazł się Adam Janczewski, który powoli aczkolwiek konsekwentnie z zawodów na zawody wspina się na wyższe miejsca.

100m ratowanie w płetwach było ostatnia konkurencją w której można było zdobyć indywidualne punkty tego dnia. Dla stałych bywalców śledzących postępy Joanny Charzewskiej w konkurencjach w płetwach mogło się wydawać, że jest ona niemal murowanym zwycięzcą. Ci jednak, którzy obserwują zawsze stojące na bardzo wysokim poziomie Mistrzostwa Śląska w ratownictwie z całą pewnością wiedzieli, że Patrycja Gogolin potrafi szybko płynąć w płetwach. I stało się - Patrycja Gogolin z WOPR Knurów popłynęła tę konkurencję o ponad pół sekundy szybciej. Na kolejnych miejscach znalazły się zawodniczki ze Skierniewic przedzielone Magdaleną Bielecką reprezentującą WOPR Wrocław.
Pomimo dosyć dużej rywalizacji w tej konkurencji nadal, od długiego czasu nie możemy doczekać się tutaj rekordu Polski. I dla tych, którzy nie pamiętają to powiem, że pomimo, iż obecnie zdecydowana większość zawodniczek holuje manekina kraulem w płetwach to zarówno rekordzistka Polski na krótkim basenie Aleksandra Byczyńska jak i rekordzistka Polski na długim basenie Agnieszka Marianek holowały manekina stylem grzbietowym. Pamiętam jeszcze te treningi, gdy trenujący ówcześnie z nimi Krzysztof Piotrowski powtarzał, że przy dobrym podejściu do grzbietu można bić rekordy... Może to właśnie będzie metoda na pobicie rekordu? Kto wie... czas pokaże.

---WYNIKI---

Oprócz tradycyjnych medali, w tym roku ze szkła, ufundowanych przez WOPR wśród trofeów znalazły się puchary (dla 5 sztafet, w klasyfikacji generalnej dla 5 najlepszych zawodników oraz dla najmłodszego i najstarszego zawodnika) ufundowane przez Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego, Dyrektora "Olimpijczyka" oraz WOPR Woj. Łódzkiego. Dodatkową atrakcją imprezy było wejście wyjątkowo sympatycznych dziewcząt rozdających "dodających skrzydeł puszek RED BULL-i".

Osiągane wyniki na poszczególnych rundach I i II edycji pokazują, iż z miesiąca na miesiąc wzrasta poziom ratownictwa sportowego w Polsce co jest widoczne w protokole swimartu.
Po zsumowaniu dwóch najlepszych wyników zdobytych podczas zawodów w Aleksandrowie okazało się, że najlepszymi zawodnikami zostali Patrycja Gogolin z WOPR Knurów oraz Sebastian Dobrowolski z Tomaszowa Mazowieckiego położonego w województwie Łódzkim.

W klasyfikacji generalnej najlepiej wypadli:

KOBIETY
1. Gogolin Patrycja, WOPR Knurów - 1863.82
2. Charzewska Joanna, WOPR Skierniewice - 1763.27
3. Charzewska Olga, WOPR Skierniewice - 1574.69
4. Kot Marta, WOPR Ostrołęka - 1552.58
5. Cwalina Inga, WOPR Skierniewice - 1517.00
6. Drążkiewicz Maria, WOPR Gdyńskie - 1491.24
7. Bielecka Magdalena, WOPR Wrocław - 1480.48
8. Krysiak Olga, WOPR Sochaczew - 1475.48
9. Tlaga Agnieszka, WOPR Sochaczew - 1445.39
10. Szymczak Marta, WOPR Zg. Łęczyckie - 1442.21

MĘŻCZYŹNI
1. Dobrowolski Sebastian, WOPR Tomaszów M. - 1758.89
2. Prędki Sławomir, WOPR Knurów - 1659.57
3. Kaliszewski Maciej, WOPR Szczytno - 1650.36
4. Liberadzki Michał, WOPR Sochaczew - 1594.61
5. Cygan Sebastian, WOPR Knurów - 1574.93
6. Flis Jacek, WOPR Sochaczew - 1539.45
7. Sobieraj Patryk, WOPR Sochaczew - 1414.48
8. Kosiński Michał, WOPR Szczytno - 1414.37
9. Wojdas Sławomir, WOPR Sochaczew - 1405.61
10. Janczewski Adam, WPOR Ostrołęka - 1404.2

Pobierz podsumowanie zawodów (wyniki, uczestniczące drużyny, staystyki medalowe) ---POBIERZ---

Zarówno zawodnicy jak i organizatorzy ocenili zawody bardzo dobrze. Drobne awarie prądu, które wpłynęły na braki w międzyczasach były niemal niezauważalne dla zawodników. Ostatecznie wszyscy byli bardzo zadowoleni i z całą pewnością z ogromną chęcią wrócą za rok na zawody do Aleksandrowa Łódzkiego.

Współpraca przy pisaniu relacji - Stanisław Ochota, zdjęcia - Bernard Motylewski


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

kulek
03.12.13 17:45
https://www.youtub
e.com/watch?v=KJwR
DQuIy1s taki tam trailler przed MP Smile

filipo
22.11.13 18:42
Zapraszam do śledzenia wyników z Międzynarodowego Pucharu Niemiec naszej reprezentacji polski http://www.dlrg.de
/sport/wettkaempfe
/aktueller-wettkam
pf/ergebnisse.html

Konrad
21.10.13 10:48
Wyniki całoroczne GPP --> "pliki / wyniki"

kamilq_0
15.10.13 13:59
Kiedy będą zdjęcia z zawodów z Płocka? Smile

yoshi
29.09.13 10:03
http://omegatiming
.pl/zawody/grand-p
rix-polski-w-ratow
nictwie-wodnym-run
da-iii-2013 prawy klik na "Zaproszenie" i opcja "Zapisz element docelowy jako..."

so
28.09.13 13:35
Brak zaproszenia w pliku lenex do zrobienia zgłoszenia na GP w płocku

Konrad
27.08.13 16:46
Grand Prix Moravie - Brno, 28.02-02.03.2014

Konrad
27.08.13 16:18
Międzynarodowy Puchar Niemiec - Warendorf, 21-24.11.2013

so
21.08.13 21:52
Wg informacji z Płocka najbliższe GP odbędzie się 5 października 2013

Konrad
11.07.13 16:59
Galeria zdjęć XLVII MP --> http://lifesaving.
..emId=18138

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
· www.lifesaving.pl to...
· Spotkanie integracyj...
· ustawa o bezpieczeńs...
· Odżywianie
· Ranking 2006
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 544
· Najnowszy użytkownik: MoniaJarosinska
Pozycjonowanie Strony