LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe

Współpraca


krajoweco.plrescuehouse.pl


Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe musisz się zarejestrować.

Letnie Mistrzostwa Śląska, Łazy 2009


Dzień po zakończonych Mistrzostwa Województwa Łódzkiego rozgrywanych w Skierniewicach, w miejscowości Łazy koło Zawiercia rozegrano Letnie Mistrzostwa Śląska 07.06.2009. Tradycyjnie letnie zawody w tym regionie wyłaniają najlepszych ratowników w sezonie letnim oraz są eliminacjami do Kadry Śląska, która zwykle dwa lub trzy tygodnie później startuje na Mistrzostwach Polski.

W tym roku rywalizacja przeniosła się do Łaz, organizatorem zawodów byli:
o Zarząd Wojewódzki WOPR w Katowicach
o MOSiR w Łazach
o Starostwo Powiatu Zawierciańskiego
o Drużyna WOPR w Zawierciu

Pomimo, iż nigdy wcześniej organizatorzy nie wykazywali się w tej dziedzinie, trzeba przyznać, że zawody przeprowadzili sprawnie i profesjonalnie. Byli otwarci na propozycje bardziej doświadczonych osób, bardzo chętni do dyskusji i wykazujący zainteresowanie tym przedsięwzięciem czyli tacy organizatorzy jakich sobie życzyłby każdy. Oczywiście można dopracować poszczególne elementy, które jeszcze bardziej uczynią te zawody profesjonalnymi, ale jak na pierwszy raz organizatorom należy wystawić ocenę dobrą z plusem!
Przewidziano w programie 6 konkurencji indywidualnych: 200m z przeszkodami, 50m ratownie manekina, 100m ratowanie manekina w płetwach, 100m ratowanie kombinowane, 100m ratownik, 100m wiosłowanie łodzią oraz sztafetę 4x50m z pasem ratowniczym. Do klasyfikacji generalnej zaliczały się 4 najlepsze indywidualne starty. Należy zaznaczyć, że punktacja była naliczana 1000 punktów za pierwsze miejsce i według odpowiedniego algorytmu następne osoby dostawały punkty według czasu zwycięzcy danej konkurencji. W przypadku prowadzenia klasyfikacji generalnej wielobojowej jest to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie, o czym można oczywiście dyskutować.
Niestety obiektywnie patrząc w tym roku poziom Mistrzostw nie należał do najwyższych, nieobecność Mistrza z zimy Daniela Bugdola z Raciborza oraz całej ekipy z tego oddziału, brak zawodników Beskidzkiego WOPR, okrojone składy zespołów z Katowic, Tychów czy Zabrza oraz obecność kilkoro zawodników będących widocznie w słabszej formie, to tylko trochę ubytków jakie odnotowano na pływalni w Łazach.
Faworyci jak co roku Ci sami - Sandra Pietrzak, Patrycja Gogolin, Marcin Szczypiński, Robert Androsz, Sławomir Prędki. To między nimi miała być prowadzona zacięta walka o tytuły mistrzowskie. Miała być, lecz niestety nie było... po dwóch konkurencjach jedynie na własne życzenie zawodnicy z Knurowa, Sandra i Szczypior, mogli pozbyć się tytułów.

Zawody Rozpoczęto tradycyjnie od konkurencji z przeszkodami i tu wśród kobiet jeszcze na tym etapie ciekawą walkę stoczyły Patrycja Gogolin oraz Sandra Pietrzak (obie Knurów), wygrała Patrycja uzyskując czas 2:14.78, 2:15.43 to osiągniecie Sandry Pietrzak. Obie zawodniczki jeżeli wystartują na MP będą jednymi z kandydatek do medalu w tej konkurencji. Startując w Łazach zawodniczki sugerowały iż nie są w najlepszej formie - kontuzja Sandry oraz choroba Patrycji. Trzecia zawodniczka dopłynęła z prawie 10 sekundową stratą, a była nią Dagna Dybała, która po dłuższej nieobecności postanowiła sprawdzić się w jakiej jest dyspozycji przed sezonem letnim.
Od 2002 roku gdy tylko Sławomir Prędki startował w zawodach - na Śląsku, w konkurencji 200m pływanie z przeszkodami nie miał sobie równych, w zimie w Knurowie zawodnik uzyskał rezultat 1:57.81 i tylko Marcin Pyrzyński pływał w całej historii szybciej od niego. W Łazach uzyskał rezultat 2:06.56 ustępując Marcinowi Szczypińskiemu (2:03.01). Trzecie miejsce w tej konkurencji przypadło zawodnikowi z Sosnowca - był nim Bartosz Nowak. Poziom tej konkurencji bardzo często uzależniony jest od rodzaju niecki basenowej, niemniej jednak widać jak na dłoni że poziom w porównaniu chociażby z zimą obniżył się.

Kolejna konkurencja, zdecydowanie bardziej techniczna (50m ratowanie manekina). W tej konkurencji należy zanotować bardzo dobry rezultat Sandry (0:38.83), która jako jedyna popłynęła poniżej 41 sekund. Kolejne na mecie meldowały się Dagna Dybała (Katowice) oraz Agnieszka Bieniak z Rybnika. Poza samym wynikiem zawodniczki reprezentującej od tych zawodów Knurów, a wcześniej Katowice trzeba wspomnieć o bardzo dobrym i poprawnym technicznie holowaniu. Obserwując od początku starty tej zawodniczki pozwolę sobie napisać, że jeszcze nigdy tak czystego holowania w jej wydaniu nie widziałem.
U panów od jakiegoś czasu specjalistą w tej konkurencji jest Marcin Szczypiński i w zasadzie każde inne rozstrzygnięcie jak jego zwycięstwo, byłoby zaskoczeniem. Szczypior popłynął 50m w czasie 0:31.84 zostawiając w tyle kolegę z zespołu Mateusza Szumichorę oraz Roberta Androsza (Rybnik). Szczypior, Szumi i Andzik to zawodnicy którzy przepłynęli tę konkurencję w czasie poniżej 34 sekund, kolejny, czwarty zawodnik (Jacek Zostawa) uzyskał rezultat 0:36.60.

Po tych dwóch konkurencjach przy słabszym występie Patrycji Gogolin na 50m ratowanie manekina oraz dyskwalifikacji Sławomira Prędkiego w tej samej konkurencji już praktycznie były przesądzone tytuły mistrzowskie.

100m ratowanie manekina w płetwach pokazało, że Sandra Pietrzak będzie tylko powiększała swoją przewagę w klasyfikacji generalnej, wygrała z czasem 1:05.59 pokonując dwie zawodniczki z Rybnika - Monikę Nowak i Wiolettę Cygan. Czwarta dopłynęła Dagna Dybała z Katowic, która delikatnie sugerowała że może nawiązać walkę o miejsce na podium w klasyfikacji generalnej.
Wśród mężczyzn konkurencja ta przebiegała pod dyktando zawodników z Knurowa (Prędki - Szczypiński). Zwyciężył Sławomir Prędki, ale tylko o 0.02 sek. 0:59.40 i 0:59.42 to czasy obu zawodników. Brązowy medal zawisł na szyi Roberta Androsza, który pokonał ten dystans w czasie 1:00.10. Czwarty Mateusz Szumichora z Knurowa popłynął w czasie 1:01.07, co w dalszym ciągu pozwalało mu liczyć się w klasyfikacji generalnej.

Do uważanej przez wielu jako najtrudniejszą z konkurencji jaką jest 100m ratowanie kombinowane, zgłosiły się 23 zawodniczki, a wśród nich Sandra Pietrzak, która pokonując ten dystans w czasie 1:20.61 udowodniła że na Śląsku nie ma sobie równych. Już po tej konkurencji oficjalnie można było gratulować jej kolejnego tytułu do kolekcji. Druga z zawodniczek, która dotknęła ściany mety (Dagna Dybała) przypłynęła w czasie o blisko 9 sekund wolniej. W tej konkurencji mieliśmy pierwszy niespodziewany komplet medalistów, trzecie miejsce zajęła Aleksanda Hernacka z Rybnika (1:32.34).
Szczypiński, Androsz, Szumichora - tak wyglądało podium w tej samej konkurencji wśród panów 1:13.00, 1:14.66 i 1:14.73 to jedyne wyniki warte odnotowania w tej konkurencji. Reszta zawodników pokazała się raczej ze słabej strony, przepływając tę konkurencję powyżej 1:20.00 sekund. Solidarnie z Sandrą Szczypior również i tutaj mógł odbierać już gratulacje.

Ostatnia basenowa konkurencja 100m ratownik pod nieobecność Sandry Pietrzak zdominowana została przez zawodniczki z Rybnika. W pierwszej szóstce było ich aż pięć. Jedynie Jola Omozik z Zabrza zburzyła tę klasyfikację zajmując 3 miejsce. Drugie przypadło w udziale Agnieszce Bieniak, a miejsce pierwsze Wioli Cygan. Pech spotkał specjalistkę w tej konkurencji Monikę Nowak, której podczas startu zerwał się pas ratowniczy i podczas powtarzanego wyścigu Monika nie uzyskała już tak dobrego czasu.
Tak jak Monika Nowak specjalizuje się wśród pań, tak u Panów pod nieobecność Bugiego, specjalistą jest Tomek Wiencek, który korzystając z okazji został Mistrzem Śląska w tej właśnie konkurencji 0:59.95. Był to zdecydowanie najlepszy rezultat w tej konkurencji, drugi Sebastian Karczewski z Katowic przepłynął ten dystans w czasie 1:04.53, a Szumichora z Knurowa 1:04.96. Robert Androsz oraz Sławomir Prędki zajęli odpowiednio 5 i 6 miejsce i dalej liczyli się w walce o podium w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Śląska.

Sztafeta 4x50 z pasem ratowniczym zakończyła się zwycięstwami zespołów z Rybnika (kobiety) i Zabrza (mężczyźni). Miejsce drugie w sztafetach żeńskich zajęły zawodniczki z Knurowa, miejsce trzecie z Sosnowca. Ciekawą walkę stoczyli zawodnicy z Zabrza, Rybnika i Knurowa, niestety przez błąd techniczny Knurów otrzymał dyskwalifikację co oznaczało, że brązowy medal otrzymali zawodnicy z Sosnowca.

Po krótkiej przerwie, zainteresowani zawodnicy stawili się na pobliskim zalewie gdzie rywalizowali w konkurencji 100m wiosłowanie łodzią. Podobnie jak w wielu regionach Polski ta konkurencja jest dosyć niepopularna wśród ratowników. Niewielu zdecydowało się na start w tej konkurencji. Zaledwie 9 zawodniczek oraz 18 zawodników zmieściło się w limicie czasowym. Wygrali Agnieszka Bieniak przed Sandrą Pietrzak, płynąca już raczej w ramach rozrywki i Moniką Nowak.
Natomiast podium w męskiej konkurencji okupowali zawodnicy z Rybnika - Androsz Robert, Wiencek Tomasz i Zostawa Paweł.

Po powrocie na pływalnię w Łazach nastąpiło wręczenie nagród oraz dyplomów Letnich Mistrzostw Śląska w Ratownictwie Wodnym.
Sandra Pietrzak tym razem jako Knurów po raz kolejny (8 raz z rzędu) została zasłużenie Mistrzynią Śląska, miejsce drugie m.in. dzięki wiosłowaniu na łodzi zajęła Agnieszka Bieniak, a miejsce trzecie również dla rybniczanki Wioletty Cygan. Poza podium kolejne miejsca zajmowały Monika Nowak (Rybnik), Dagna Dybała (Katowice) oraz Jolanta Omozik (Zabrze).
Startujący w zimie jeszcze jako Katowice Marcin Szczypiński (obecnie Knurów) podobnie jak jego koleżanka, jak najbardziej zasłużył na tytuł Mistrza Śląska. Drugie miejsce przypadło dla wracającego na Letnie Mistrzostwa Śląska, pod dwóch latach przerwy na podbój amerykańskich plaż, Robertowi Androszowi. Miejsce trzecie po podliczeniu punktów przypadło Mateuszowi Szumichora. Tomek Wiencek (Rybnik), Sławek Prędki (Knurów) oraz Arkadiusz Kula (Sosnowiec) to dalsza kolejność klasyfikacji generalnej mężczyzn.
W rywalizacji drużyn najlepszymi okazali się Rybniczanie przed zawodnikami z Knurowa oraz reprezentacją Sosnowca.

Zawody miały za zadanie sprawdzić formę ratowników przed sezonem letnim, wyłonić poszczególnych zawodników przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski w Drzonkowie oraz zintegrować środowisko ratownicze. Trener Kadry Śląska Sławomir Walento będzie miał w tym roku ciężkie zadanie w doborze optymalnego składu. Pewniakami mogą być Sandra, Aga Bieniak, Szczypior, Andzik, Szumi, czy Bugi. Reszta zawodników jeszcze swojego startu w MP z różnych powodów pewna nie jest.

Wyniki ---POBIERZ---
Galeria zdjęć ---GALERIA---

Relację przygotował Tomasz Kozioł.
Zdjęcia pobrane z: http://picasaweb.google.com/quiesiu/AzyRMSl2009#


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

kulek
03.12.13 17:45
https://www.youtub
e.com/watch?v=KJwR
DQuIy1s taki tam trailler przed MP Smile

filipo
22.11.13 18:42
Zapraszam do śledzenia wyników z Międzynarodowego Pucharu Niemiec naszej reprezentacji polski http://www.dlrg.de
/sport/wettkaempfe
/aktueller-wettkam
pf/ergebnisse.html

Konrad
21.10.13 10:48
Wyniki całoroczne GPP --> "pliki / wyniki"

kamilq_0
15.10.13 13:59
Kiedy będą zdjęcia z zawodów z Płocka? Smile

yoshi
29.09.13 10:03
http://omegatiming
.pl/zawody/grand-p
rix-polski-w-ratow
nictwie-wodnym-run
da-iii-2013 prawy klik na "Zaproszenie" i opcja "Zapisz element docelowy jako..."

so
28.09.13 13:35
Brak zaproszenia w pliku lenex do zrobienia zgłoszenia na GP w płocku

Konrad
27.08.13 16:46
Grand Prix Moravie - Brno, 28.02-02.03.2014

Konrad
27.08.13 16:18
Międzynarodowy Puchar Niemiec - Warendorf, 21-24.11.2013

so
21.08.13 21:52
Wg informacji z Płocka najbliższe GP odbędzie się 5 października 2013

Konrad
11.07.13 16:59
Galeria zdjęć XLVII MP --> http://lifesaving.
..emId=18138

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
· www.lifesaving.pl to...
· Spotkanie integracyj...
· ustawa o bezpieczeńs...
· Odżywianie
· Ranking 2006
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 544
· Najnowszy użytkownik: MoniaJarosinska
Pozycjonowanie Strony