LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe

Współpraca


krajoweco.plrescuehouse.pl


Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe musisz się zarejestrować.

Mistrzostwa Europy Juniorów 2009


Na Mistrzostwa Europy Juniorów w Ratownictwie Wodnym powołana została 10-cio osobowa kadra, która miała się udać do Eindhoven dwoma busami. Dla niektórych z nas wyjazd rozpoczął się wczesnym rankiem 3-ego września. Holandia przywitała nas "już", po ponad 17-tu godzinach jazdy, rankiem czwartego września pochmurną i wietrzną pogodą. Po zabraniu niezbędnego do treningu przed zawodami sprzętu zostaliśmy przewiezieni na basen imienia Pietera van der Hoogenband'a, który był miejscem naszych zmagań. Olbrzymi basen będący świadkiem w zeszłym roku Mistrzostw Europy w pływaniu zaskoczył nas swoim rozmiarem i dużą ilością pływalni.

Główna niecka, na której odbywały się zawody poniekąd utrudniała uzyskanie dobrych wyników w konkurencjach wymagających podjęcia manekina z dna, z powodu dużej głębokości - 3m na całej długości. Wchodząc na basen mogliśmy się przekonać jak ciężka rywalizacja będzie nas czekać na zawodach. Czternaście drużyn, wszystkie ubrane w kolorach barw narodowych, wśród nich właściciele rekordów krajowych i europy. Za basenem rozstawione stoły do masażu - jednym słowem pełny profesjonalizm. Przepłynąwszy pierwszy trening udaliśmy się do hotelu na przedmieściach Eindhoven, aby odpocząć po długiej i męczącej podróży.
W końcu wieczorem czekał nas start w otwierającej imprezę konkurencji SERC (symulowanej akcji ratowniczej). Po ceremonii otwarcia, w czasie której każda drużyna prezentowała się w pełnej okazałości przed zgromadzoną na basenie widownią wysłuchaliśmy kilku przemów zachęcających do walki fair play i osiągania jak najlepszych wyników, po czym jedna drużyna z każdego kraju (a nie jak początkowo planowano - dwie) udała się do "miejsca odosobnienia". W skład polskiej drużyny na SERC weszli: Marcin Niewiński, Michał Liberadzki, Wojciech Kosiński i Paulina Zatka.

Startowaliśmy jako piąta drużyna, a na plac boju wyszliśmy zaraz po, jak się później okazało, "złotej" i "brązowej" ekipach Anglii i Niemiec, co być może sprawiło, że dostaliśmy tak surowe oceny i zajęliśmy zaledwie dziesiąte miejsce. Było to stanowczo poniżej naszych oczekiwań. Nie załamało nas to i liczyliśmy na lepsze zaprezentowanie się podczas drugiego dnia zawodów. Do walki przystąpiliśmy po obfitym śniadaniu i godzinnej rozgrzewce.

W indywidualnych konkurencjach basenowych każdy kraj mógł być reprezentowany przez trzy osoby. Rywalizację na basenie rozpoczęły kobiety, startem na dystansie 50m ratowanie manekina. Polskę reprezentowały Agnieszka Kaczmarek, Paulina Zatka i Anna Bartczak. Dziewczyny zaprezentowały się dobrze zajmując kolejno 12, 13 i 21-sze miejsce. Mężczyźni wydelegowali na start Michała Liberadzkiego, Jacka Flisa i Sławomira Wojdasa. Najlepiej zaprezentował się Michał, wykręcając świetny rezultat dający mu 8-me miejsce w Europie, Sławek był 20-sty, a Jacek został zdyskwalifikowany za podtapianie.

Bez chwili zwłoki organizatorzy przeszli do przeprowadzania następnej konkurencji - sztafety 4x25m holowanie manekina. Polki w składzie: Olga Charzewska, Paulina Zatka, Agnieszka Kaczmarek i Anna Bartczak, osiągnęły świetny rezultat, który dał im wysokie szóste miejsce. Polkom niewiele zabrakło do miejsc 4 i 5, ale miejsca medalowe były poza zasięgiem - wszystkie trzy pierwsze sztafety pobiły stary rekord Europy! Za to Polacy w składzie Marcin Niewiński, Wojciech Kosiński, Michał Liberadzki i Jacek Flis zostali zdyskwalifikowani za podtapianie. Wygrali w tej konkurencji faworyci - Włosi, bijąc rekord Europy i pokonując Niemców, którzy też popłynęli poniżej poprzedniego rekordu. Po niespodziewanej i niezapowiedzianej decyzji organizatorów o zmianie kolejności rozgrywania konkurencji przeszliśmy do startów na dystansie 100m ratownik. Wśród kobiet reprezentowały nas Wioleta Cygan, Paulina Zatka i Anna Bartczak. Najlepiej spisała się Wioleta zajmując 19-ste miejsce, wyprzedzając Anię o 5 miejsc, a Paulinę o 9 miejsc. Konkurencja ta wśród kobiet przebiegała w bardzo mocnej obstawie. Świadczy o tym fakt, że trzy pierwsze zawodniczki popłynęły poniżej ówczesnego rekordu Europy! Facetów reprezentowali: będący w świetnej formie Michał Liberadzki, Jacek Flis i Sławomir Wojdas. Michał był 10-ty wyprzedzając o 14 setnych sekundy, 11-stego Jacka Flisa, Sławek zajął 23-cie miejsce.

Po rozegraniu pierwszych trzech konkurencji przyszedł czas na zasłużoną przerwę. Co niektórzy zawodnicy udali się na masaż do kadrowych masażystów (np. Włosi, Francuzi, Holendrzy), my udaliśmy się na odpoczynek do hotelu. Niestety nie trwał on zbyt długo, gdyż musieliśmy wrócić na rozpływanie przed drugim blokiem mistrzostw.

W drugim bloku rozegrane zostały cztery konkurencje w następującej kolejności: 100m ratowanie kombinowane, sztafeta 4x50 z pasem ratowniczym "węgorz", 100m ratowanie manekina w płetwach oraz rzut liną. W tzw. kombinacji damską część kadry reprezentowały Agnieszka Kaczmarek, Olga Charzewska i Wioleta Cygan. Najlepsza Agnieszka była 16-ta, Olga 18-sta z niewielką stratą, a Wioleta zajęła 23-cie miejsce. Wśród mężczyzn startowali Michał Liberadzki, Marcin Niewiński i Wojciech Kosiński. Znowu klasę pokazał Michał Liberadzki bijąc rekord Polski juniorów należący dotychczas do Marcina, dało mu to świetne 7-me miejsce, Marcin był 10-ty, Wojtek 24-ty. W kombinacji klasę pokazał Włoch (S. Costamagna), który wygrał także 50m ratowanie manekina, bijąc przy tym rekord Europy. Następnie przyszedł czas na sztafetę z pasem "węgorz". Polki podjęły walkę i z minimalnymi stratami zajęły dobre 7-me miejsce, a płynęły w składzie Agnieszka Kaczmarek, Wioleta Cygan, Olga Charzewska i Anna Bartczak. Polacy zaś w składzie Marcin Niewiński, Sławomir Wojdas, Jacek Flis i Michał Liberadzki spisali się na medal zajmując 5-te miejsce.

Po tak dobrych startach sztafet, rozpoczęła się ostatnia konkurencja indywidualna basenowego dnia zawodów - 100m ratowanie manekina w płetwach. Kobiety wystawiły na start Olgę Charzewską, Paulinę Zatkę i Wiolettę Cygan. Najlepiej spisała się Olga zajmując 14-te miejsce, Paulina była 18-ta, Wioleta zajęła 19-te miejsce. Konkurencję tą wygrała włoszka bijąc rekord Europy. Mężczyźni reprezentowani przez Wojciecha Kosińskiego, Sławomira Wojdasa i Jacka Flisa dobrze się zaprezentowali zajmując kolejno 13-te, 15-te oraz 16-te miejsce. Ostatnia konkurencja - rzut liną także przyniosła rekord Europy. Wśród kobiet pobiły go Holenderki, Polkom niestety nie udało się ukończyć konkurencji. U mężczyzn natomiast wygrali Anglicy deklasując rywali (10:12s). Polacy, mimo dobrego czasu (16:26s), zostali zdyskwalifikowani za przekroczenie strefy rozgrywania konkurencji.

Dzień konkurencji rozgrywanych na basenie był dla naszej reprezentacji całkiem dobry. Polki wśród kobiet uplasowały się na siódmym miejscu, Polacy pomimo dwóch dyskwalifikacji zostali sklasyfikowani na piątym miejscu. Ogólnie Polska zajmowała po tej części rywalizacji szóste miejsce. Prowadzili Włosi przed Niemcami, na trzecim medalowym miejscu byli Hiszpanie.

Konkurencje plażowe w odróżnieniu od poprzednich lat nie zostały tym razem rozegrane na morzu lecz na sztucznym zbiorniku na przedmieściach Eindhoven. Mimo, że nie było dużych fal, jak nad morzem Północnym, klasę pokazali reprezentanci Wielkiej Brytanii deklasując inne reprezentacje. Aby skrócić czas trwania zawodów, jednocześnie rozgrywane były różne konkurencje kobiet i mężczyzn. W czasie, gdy nasi reprezentanci w wyścigu na deskach: Jacek Flis i Marcin Niewiński zostali wyeliminowani w eliminacjach, Anna Bartczak w pięknym stylu dostała się do finału A w konkurencji flagi plażowe. W odwrotnej parze konkurencji, do finału A we flagach plażowych zakwalifikował się Jacek Flis, a w wyścigu na deskach wyeliminowane zostały dziewczyny. Uprzedzając dalszą relację należy napisać, że finały flag plażowych okazały się jedyną konkurencją w której udało się naszym reprezentantom zdobyć indywidualne punkty dla drużyny. Anna Bartczak zajęła szóste miejsce, a Jacek Flis zdobył jedyny dla Polski, brązowy medal na Mistrzostwach Europy Juniorów 2009. Ustąpił miejsca tylko bezkonkurencyjnemu Anglikowi (B. Parry) i Francuzowi. W następnych konkurencjach mężczyznom przyszło przełknąć gorycz porażki - zostali zdyskwalifikowani we wszystkich drużynowych konkurencjach, a w bieg-pływanie-bieg zajęli odległe lokaty. Lepiej zaprezentowały się kobiety. Zajęły świetne czwarte miejsce w zespołowej akcji ratowniczem z pasem "węgorz", dziesiąte w akcji ratowniczej na deskach. Podobnie jak mężczyznom nie udało im się uzyskać żadnej zdobyczy punktowej w bieg-pływanie-bieg. W dniu na plaży oprócz brązowego medalu Jacka wsławiliśmy się głośnym dopingiem.

Podsumowując start w konkurencjach plażowych - kobiety zajęły 8-me miejsce, mężczyźni 10-te miejsce. W klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polska zajęła 9-te miejsce, co jest wynikiem nie spełniającym naszych oczekiwań. Na usprawiedliwienie można jedynie napisać, że większość konkurujących z nami reprezentacji nie tylko na zawodach miała pełne wsparcie logistyczne, ale także przed Mistrzostwami przebywała na zgrupowaniach przygotowawczych. Nasz model indywidualnego przygotowania się do zawodów chyba się nie sprawdza.

---WYNIKI---
---GALERIA---
---GALERIA ze strony lifesaving.nl-
Autor: Wojtek "Kosa" Kosiński
Zdjęcia: Artur Orzechowski

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

kulek
03.12.13 17:45
https://www.youtub
e.com/watch?v=KJwR
DQuIy1s taki tam trailler przed MP Smile

filipo
22.11.13 18:42
Zapraszam do śledzenia wyników z Międzynarodowego Pucharu Niemiec naszej reprezentacji polski http://www.dlrg.de
/sport/wettkaempfe
/aktueller-wettkam
pf/ergebnisse.html

Konrad
21.10.13 10:48
Wyniki całoroczne GPP --> "pliki / wyniki"

kamilq_0
15.10.13 13:59
Kiedy będą zdjęcia z zawodów z Płocka? Smile

yoshi
29.09.13 10:03
http://omegatiming
.pl/zawody/grand-p
rix-polski-w-ratow
nictwie-wodnym-run
da-iii-2013 prawy klik na "Zaproszenie" i opcja "Zapisz element docelowy jako..."

so
28.09.13 13:35
Brak zaproszenia w pliku lenex do zrobienia zgłoszenia na GP w płocku

Konrad
27.08.13 16:46
Grand Prix Moravie - Brno, 28.02-02.03.2014

Konrad
27.08.13 16:18
Międzynarodowy Puchar Niemiec - Warendorf, 21-24.11.2013

so
21.08.13 21:52
Wg informacji z Płocka najbliższe GP odbędzie się 5 października 2013

Konrad
11.07.13 16:59
Galeria zdjęć XLVII MP --> http://lifesaving.
..emId=18138

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
· www.lifesaving.pl to...
· Spotkanie integracyj...
· ustawa o bezpieczeńs...
· Odżywianie
· Ranking 2006
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 544
· Najnowszy użytkownik: MoniaJarosinska
Pozycjonowanie Strony