LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe

Współpraca


krajoweco.plrescuehouse.pl


Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe musisz się zarejestrować.

Grand Prix Polski, Tychy-Wola'09


Piąta runda Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym w sezonie 2009 miała odbyć się w Tychach. Z uwagi na fakt, że Tychy na chwilę obecną dysponują jednym z niewielu, a być może nawet jedynym w Polsce niezadaszonym basenem 25 metrowym, zawody zostały przeniesione na pobliską pływalnie w Woli. Z powodów organizacyjnych V Runda GP przez chwilę była zagrożona, jednak fakt, iż podczas tych zawodów miały odbywać się kwalifikacje na wyjazd do Warrendorfu, organizatorzy nie mogli pozwolić sobie na przełożenie lub odwołanie imprezy sportowej.
Decyzja trenera Kadry Polski była jednoznaczna - jedyna, możliwa szansa zdobycia kwalifikacji na listopadowy wyjazd na Puchar Niemiec będzie w Tychach. Wszyscy zainteresowani wyjazdem zatem zjawili się w trzeci weekend października, aby o te właśnie kwalifikacje powalczyć.
17 października 2009, godzina 9.00 oznaczała początek rozgrzewki przed zmaganiami w czterech indywidualnych konkurencjach: (200m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami, 50m ratowanie manekina, 100m ratowanie kombinowane, 100m ratownik) oraz w jednej konkurencji sztafetowej 4x50m z przeszkodami. Dodatkową konkurencją, była konkurencja 100m ratowanie manekina w płetwach.
Zainteresowani reprezentowaniem biało-czerwonych barw w Niemczech musieli wystartować we wszystkich 4-ech konkurencjach oraz w piątej dodatkowej nie wliczającej się do klasyfikacji generalnej. Poza decyzją organizatora o braku możliwości startów w specjalnych kostiumach startowych tzn. w "skórach", reszta regulaminu pozostawała bez zmian.
Listy startowe zawierały nazwiska (ponad 130 zawodników) wielokrotnych medalistów Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy Juniorów, Mistrzostw Świata, Mistrzostw NIVEA Ratowników, Rekordzistów Polski, zawodników, którzy stanowią o sile polskiego ratownictwa sportowego. W kategorii kobiet jeszcze przed rozpoczęciem zawodów stawiano w zasadzie na 2 nazwiska: Sandra Pietrzak oraz Asia Charzewska. Wśród mężczyzn faworyci niezmiennie ci sami: Jarek Mazurek, Daniel Bugdol, Marcin Pyrzyński, Wojtek Kot, Wojtek Sadowski czy Marcin Szczypiński.
Po pierwszej konkurencji 200m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami widać było, że Sandra Pietrzak będzie praktycznie poza zasięgiem koleżanek. Ponad 2 sekundy przewagi po pierwszych 50-ciu metrach i systematycznie powiększana przewaga na każdej kolejnej długości pływalni zaskutkowało zwycięstwem w tej konkurencji z czasem 2:17.74. Druga na mecie zameldowała się starsza z sióstr Charzewskich - Joanna (2:28.43), a trzecia Lilianna Fabisiak z Zielonej Góry - 2:29.03. Kolejność identyczna jak podczas MP w Drzonkowie w klasyfikacji generalnej. Mistrzyni Polski przyzwyczaiła nas do sytuacji, w której nie przegrywa w tej konkurencji. Żałować należy tylko, że na starcie nie stawiły się Joanna Gołębiowska oraz Patrycja Gogolin. Od momentu kiedy wszystkie zawodniczki zaczęły startować w zawodach ratowniczych - nie było chyba imprezy na której spotkały by się w jednej serii. Nieco większa rywalizacja nastąpiła w kategorii juniorek. Tam zwyciężyła rybniczanka Wioletta Cygan (2:29.75), srebrny medal przypadł w udziale Paulinie Zatka (2:31.83) reprezentującej Wrocław, a brąz należał się Oldze Krysiak z Sochaczewa (2:31.99).
Wracający po chorobie trzykrotny Mistrz Polski w Ratownictwie Wodnym, Rekordzista Polski w konkurencji 200m pływanie z przeszkodami, Marcin Pyrzyński (Lublin) zwyciężył również w tej konkurencji w Tychach-Woli. 2:04.80 to rezultat złotego medalisty, srebrnym został również lublinianin - Mistrz Polski 2009 - Jarosław Mazurek (2:05.74), trzeci najszybszy rezultat należał do Daniela Bugdola z Raciborza (2:07.07). Konkurencja przebiegała pod dyktando Marcina Pyrzyńskiego, który przez całe 200m odpierał ataki Jarka Mazurka. Widać, że Marcin po prawie roku przerwy w startach nie zapomniał jak się pływa i jak na jednego z najlepszych zawodników w historii pokazał klasę. Klasyfikacja końcowa w tej konkurencji w kategorii juniorów rozpoczynała się od nazwiska reprezentanta Tomaszowa Mazowieckiego - lecz tym razem nie był to Sebastian Dobrowolski, który nas już do tego przyzwyczaił, lecz jego kolega klubowy Kacper Pełczyński (2:08.13). Miejsce drugie i trzecie przypadło w udziale kolejno: Marcinowi Niewińskiemu (2:09.44) i Michałowi Liberadzkiemu (2:12.12).
Na dystansie o połowę krótszym rywalizowali Młodzicy 12-13-letni na start zgłosiły się 4 dziewczyny oraz jeden chłopak. Zwyciężyła Sabina Jacek (WOPR Tychy) - 1:14.30 przed Olą Szymczyk ze Zgiersko-Łęczyckiego WOPR (1:19.47) i Natalią Jabłońską (Tychy) - 1:19.82. Wśród chłopców jako jedyny na start zdecydował się Jakub Szczepaniak ze Zgiersko-Łęczyckiego WOPR.
Sztafety 4x50m stylem dowolnym z przeszkodami jak zwykle przyniosły wiele emocji. 2:11.77 to rezultat dziewczyn ze Skierniewic, które po pozyskaniu czwartej zawodniczki w końcu mogą wystawiać swoje sztafety. Paulina Kobus, Inga Cwalina, Joanna Charzewska, Olga Charzewska to skład zwycięskiego teamu. Juniorki z Rybnika zajęły drugie miejsce (2:13.13) również rezultat 2:13 ale z większą ilością setnych sekund (2:13.27) dał miejsce trzecie reprezentacji Sochaczewa.
Tak jak większość przypuszczała tylko niefortunny wypadek przy pracy mógłby odebrać drużynie męskiej z Lublina złote medale. 1:48.49 to o blisko 4 sekundy wynik lepszy od drugiego i trzeciego zespołu na mecie (Sochaczew i reprezentacja WOPR Woj. Łódzkiego). Lublin od kilku lat pokazuje, że jest stolicą męskiego ratownictwa, tym razem popłynęli w składzie: Pyrzyński, Sadowski, Kot, Mazurek, a przypomnijmy ze w obwodzie jeszcze pozostają Paweł Pik, Paweł Dziechcierewicz czy nawet Krzysztof Wabicz. Taki skład wydaje się być niezwyciężony przez jeszcze długi czas.
50m ratowanie manekina podczas dotychczasowych rund Grand Prix Polski należało do jednej zawodniczki. Joanna Charzewska niepokonana w tym roku i na GP i na MP musiała tym razem ustąpić Mistrzyni Polski 2009 w klasyfikacji generalnej Sandrze Pietrzak (Knurów) - 0:40.21. Druga na mecie Charzewska obroniła się przed atakującą, a również wracającą po przerwie Agą Bieniak z Rybnika, uzyskując czas 0:41.26. Czas Agnieszki Bieniak to: 0:42.53. Bardzo mocny rocznik 1989 przyzwyczaił nas do tego, że w kategorii juniorów oraz seniorów podium bardzo często się dublowało. Od momentu przejścia tych zawodniczek do kategorii OPEN wygląda to inaczej. Najlepszą juniorką została Agnieszka Tlaga z Sochaczewa przed Pauliną Zatka z Wrocławia oraz Olgą Charzewską brązową medalistką MP w Drzonkowie w konkurencji 100m ratowanie manekina w płetwach.
Rekordzista Polski (0:30.04) Jarosław Mazurek z Lublina nie znalazł również pogromcy i w Tychach w tej konkurencji. Tym razem 0:32.07 wystarczyło mu aby wygrać z Mistrzem Śląska Marcinem Szczypińskim (0:33.18) oraz Reprezentantem Polski Juniorów 0:33.85. Warto wspomnieć, że barierę 34 sekund złamało jeszcze dwóch zawodników Wojtek Sadowski i Marcin Pyrzyński.
Rekord Polski Juniorów wynosi 0:31.78 i póki co sądząc po wynikach juniorów powinien być on nie zagrożony przez jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Najlepszymi juniorami piątej rundy GP w Tychach w konkurencji 50m ratowanie manekina zostali: Michał Liberadzki (WOPR Sochaczew), drugi sklasyfikowany został Maciej Kaliszewski ze Szczytna (0:34.44), trzeci zawodnik z Rybnika Jacek Zostawa (0:36.06).
Za kilka lat do ścisłej czołówki w kraju zapewne będą aspirowali zawodnicy urodzeni w połowie lat 90-tych. Z myślą o jak najwcześniejszym zainteresowaniu się przez nich ratownictwem sportowym oraz w ramach urozmaicenia treningu pływackiego stworzona została klasyfikacja Młodzików. W konkurencji 25m ratowanie manekina, które polegało tym razem na holowaniu manekina przez całą jedną długość pływalni zwyciężyła tyszanka Natalia Jabłońska, przed zawodniczką ze Szczytna Dominiką Tokarską oraz przed swoją koleżanką z klasy Sabiną Jacek. Żałować należy, że tylko jeden chłopak wystartował w tej konkurencji a był nim podobnie jak poprzednio Kuba Szczepaniak.
W następnej nie lubianej dosyć przez zawodniczki konkurencji 100m ratowanie kombinowane uczestniczyło 28 zawodniczek z czego poprawnie ukończyło 19. Podobnie jak w poprzednich startach najlepiej spisała się Sandra Pietrzak. Startująca już jako Knurów wielokrotna Mistrzyni Śląska nie pozostawiła cienia wątpliwości kto króluje podczas tej rundy GP. 1:23.86 nie jest najlepszym rezultatem życiowym Sandry, a mimo wszystko pozwoliło to jej pokonać skierniewiczanki Joannę Charzewską oraz Ingę Cwalina. Wicemistrzyni Polski uzyskała tym razem rezultat 1:28.60 natomiast Inga Cwalina pokonała ten dystans w czasie 1:33.13.
Wiola Cygan (1:33.80), Paulina Zatka (1:33.86) i Olga Krysiak (1:35.61) w takim składzie stały wymienione juniorki podczas dekoracji konkurencji 200m pływanie z przeszkodami i w takim samym składzie spotkały się na podium podczas dekoracji za konkurencje 100m ratowanie kombinowane.
Wśród panów na tym samym dystansie faworytem jak zwykle był rekordzista Polski Jarek Mazurek z Lublina, który nie zawiódł i stoczył zaciętą walkę z Marcinem Pyrzyńskim oraz Wojtkiem Sadowskim - wszyscy Lublin. Czwarty zakończył Mistrz Śląska Marcin Szczypiński. Czasy zwycięzców oscylowały w granicach 1:10 sekund. Jedyny tę barierę przełamał Mazurek 1:09.49. Drugi Pyrzyński finiszował z czasem 1:10.81 a tuż za nim Sadowski 1:10.91. Warto zauważyć, że o ile Jarek drugie 50m popłynął ponad 2 sek. szybciej od pierwszego po półmetku Marcina Pyrzyńskiego, to od Wojtka Sadowskiego był już tylko lepszy na drugiej pięćdziesiątce zaledwie o 0.1 sek. Juniorzy w tej konkurencji wypadli bardzo różnie bo o ile rezultat zwycięzcy Michała Liberadzkiego z Sochaczewa 1:14.27 można uznać za przyzwoity to rezultat dający brązowy medal 1:20.74 niestety już do tych z najwyższej półki nie należy. Srebrny krążek przypadł w udziale Maćkowi Kaliszewskiemu (1:17.89), brązowy z wspomnianym już wcześniej Jackowi Zostawie.
Ostatnia konkurencja (100m ratownik) wliczająca się do klasyfikacji generalnej zdecydowanie najbardziej nieprzewidywalna i zdecydowanie najbardziej "fotogeniczna", potwierdziła dominacje Sandry Pietrzak - 4 starty i 4 zwycięstwa nie pozostawia wiele do komentowania. 1:08.50 i wszyscy wiedzieli już że w dniu dzisiejszym miejsce pierwsze zajęte będzie tylko przez Sandrę. 1:09.02 Agnieszki Bieniak z Rybnika pozwoliło jej zająć 2 miejsce w tej konkurencji, co jak się później okazało było bardzo ważne w klasyfikacji generalnej. Brąz wywalczyła juniorka Agnieszka Tlaga - 1:10.23. Dalsze miejsca pozajmowały teoretyczne faworytki tej konkurencji Lilianna Fabisiak, Inga Cwalina, Joanna Charzewska czy Olga Charzewska. Trzecia w klasyfikacji OPEN Agnieszka Tlaga zwyciężyła w klasyfikacji juniorów, w tyle pozostawiając Olgę Krysiak (1:12.47) oraz Wiolę Cygan (1:13.68).
Tak jak 50m ratowanie manekina ma swojego faworyta w postaci Jarka Mazurka, tak w 100m ratownik karty rozdaje Daniel Bugdol z Raciborza. Startujący tym razem w drugiej serii zawodnik pokonał ten dystans w czasie 0:56.60. Warto wspomnieć tutaj o pewnej "tradycji", od dłuższego czasu gdy tylko jest to możliwe w tej konkurencji "współpracuje" Marcin Szczypiński. Bardzo dobrze mu trzyma... manekina, na tyle ta współpraca jest udana, że "Bugi" jako jedyny złamał barierę 1 minuty zostawiając za sobą dwóch Wojtków z Lublina - Wojtka Kota (1:00.09) oraz Wojtka "Sado" Sadowskiego (1:02.43). Juniorzy stoczyli bardziej wyrównaną walkę o medale, w której najlepszy wyszedł Michał Liberadzki (1:03.40), wyprzedził swojego kolegę klubowego Jacka Flisa (1:04.36) jak również Filipa Pełczyńskiego z Tomaszowa Mazowieckiego (1:04.83). Jak się później okazało, ta właśnie konkurencja sporo namieszała w klasyfikacjach zarówno żeńskich jak i męskich. Wspomniana wcześniej konkurencja 100m ratowanie manekina w płetwach zostało rozegrane tylko pomiędzy aspirującymi do startu w Kadrze Polski i nie wliczało się jej do klasyfikacji generalnej GP. Sandra Pietrzak dopełniła formalności wygrywając również w tej konkurencji, wyprzedziła m.in. Paulinę Zatkę oraz młodszą z sióstr Charzewskich Olgę. Natomiast u panów nie było mocnych na koalicje z Lublina Jarek "Mauzer" Mazurek, Marcin "Pyza" Pyrzyński, Wojtek "Sado" Sadowski podzielili się pierwszymi trzema miejscami. Dla potwierdzenia dominacji Lublina warto wspomnieć że czwarty również był zawodnik z tego miasta Wojtek Kot.

Klasyfikacja generalna Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym sumuje dwa najlepsze starty każdego zawodnika. Wśród kobiet nie było najmniejszych wątpliwości, że palma pierwszeństwa przysługuje Sandrze Pietrzak z Knurowa. Druga dosyć niespodziewanie sklasyfikowana została Aga Bieniak z Rybnika trzecia chyba jeszcze bardziej niespodziewanie Agnieszka Tlaga z Sochaczewa.
Piąta runda GP zaskoczyła wszystkich typujących zwycięstwo Jarka Mazurka, który ostatecznie zawody zakończył na miejscu drugim. Tym razem musiał uznać wyższość Daniela Bugdola z Raciborza, który doskonałym rezultatem na 100m ratownik wyprzedził Mistrza Polski 2009. Trzecie miejsce na podium zapewnił sobie aktualny Mistrz Śląska zawodnik z Knurowa Marcin Szczypiński.

Nagrodę specjalną Puchar ufundowany przez Sędziego Głównego zawodów Maćka Gapskiego odebrał za najbardziej wartościowy wynik Daniel Bugdol za konkurencje 100m ratownik.

Analizując wyniki możemy stwierdzić, że początek sezonu dla kilku zawodników nie był sprzyjający oraz że potrzebują troszkę więcej czasu do dojścia do pełnej dyspozycji. Wśród kobiet zaskoczeniem była nieobecność na podium Joanny Charzeweskiej, Lilianny Fabisiak czy dalsza pozycja Ingi Cwaliny. Dodajmy, że gdyby wystartowały Joanna Gołębiowska, Kasia Smykowska, Patrycja Gogolin czy Agnieszka Kaczmarek rywalizacja o miejsce na podium byłaby niezwykle interesująca.
Marcin Pyrzyński, Wojtek Sadowski, Wojtek Kot to tylko trzy nazwiska, które nie znalazły się na podium klasyfikacji generalnej GP W Tychach, a każdy z nich równie dobrze mógłby na nim stać - świadczy to, że poziom naszych zawodów ratowniczych coraz bardziej się wyrównuje. Kilkoro nieobecnych zawodników również łatwo nie odpuściłoby walki o podium na zawodach.

Od strony organizacyjnej trudno być obiektywnym, będąc jednocześnie organizatorem oraz autorem niniejszej relacji, ale wszystko wyglądało bardzo dobrze. Myślę, że zawodnicy i działacze sami wypowiedzą się co do jakości imprezy. Zawody zostały przeprowadzone bardzo sprawnie dzięki m.in. obsłudze informatycznej Artura Żaka, który chyba wykonuje to najlepiej w kraju. Współpracując z Iwoną Bohosiewicz z OMEGATIMING tworzą zespół, który polecam wszystkim zainteresowanym organizacją zawodów pływackich i ratowniczych. Absolutnie nr 1 w Polsce.
Organizatorzy zadbali o pamiątkowe smycze z V Rundy Grand Prix Polski, smycze i książki wspierającego imprezę sportową Tyskiego Browaru Książęcego, dla najlepszych oraz dla kierowników ekip przygotowano pamiątkowe kubki z wygrawerowanym logo zawodów. Ekipa techniczna sprawna i zdecydowana w działaniu, atmosfera uważam całkiem przyjemna. Warto wspomnieć o tym iż była to pierwsza okazja spotkania się po sezonie letnim 2009, na którym pojawiło się sporo osób m.in. ratownicy z JRT (Jarosławiec Rescue Team), o których musiałem wspomnieć. ;)

Po przestudiowaniu wyników trener Bernard Motylewski ustalił skład Kadry Polski, która za kilka tygodni wystartuje w Międzynarodowym pucharze Niemiec w Warrendorfie. Do kadry tej powołani zostali:
- Jarosław Mazurek
- Marcin Pyrzyński
- Wojciech Sadowski
- Marcin Szczypiński
- Wojciech Kot
oraz
- Joanna Charzewska
- Sandra Pietrzak
- Wioletta Cygan
- Olga Charzewska
- Paulina Zatka

---Galeria FOTO---
---Pełne wyniki GPP Tychy-Wola 2009---

Autor: Tomasz "Koziołek" Kozioł


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

kulek
03.12.13 17:45
https://www.youtub
e.com/watch?v=KJwR
DQuIy1s taki tam trailler przed MP Smile

filipo
22.11.13 18:42
Zapraszam do śledzenia wyników z Międzynarodowego Pucharu Niemiec naszej reprezentacji polski http://www.dlrg.de
/sport/wettkaempfe
/aktueller-wettkam
pf/ergebnisse.html

Konrad
21.10.13 10:48
Wyniki całoroczne GPP --> "pliki / wyniki"

kamilq_0
15.10.13 13:59
Kiedy będą zdjęcia z zawodów z Płocka? Smile

yoshi
29.09.13 10:03
http://omegatiming
.pl/zawody/grand-p
rix-polski-w-ratow
nictwie-wodnym-run
da-iii-2013 prawy klik na "Zaproszenie" i opcja "Zapisz element docelowy jako..."

so
28.09.13 13:35
Brak zaproszenia w pliku lenex do zrobienia zgłoszenia na GP w płocku

Konrad
27.08.13 16:46
Grand Prix Moravie - Brno, 28.02-02.03.2014

Konrad
27.08.13 16:18
Międzynarodowy Puchar Niemiec - Warendorf, 21-24.11.2013

so
21.08.13 21:52
Wg informacji z Płocka najbliższe GP odbędzie się 5 października 2013

Konrad
11.07.13 16:59
Galeria zdjęć XLVII MP --> http://lifesaving.
..emId=18138

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
· www.lifesaving.pl to...
· Spotkanie integracyj...
· ustawa o bezpieczeńs...
· Odżywianie
· Ranking 2006
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 544
· Najnowszy użytkownik: MoniaJarosinska
Pozycjonowanie Strony