LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe

Współpraca


krajoweco.plrescuehouse.pl


Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe musisz się zarejestrować.

Za zachodnią granicą

Ratownictwo sportowe w Polsce rozwija się dynamicznie, ale ciągle pozostaje w tyle za takimi potęgami jaką np. jest ratownictwo sportowe w Niemczech. Ligi ratownicze, mistrzostwa Landów (odpowiedniki naszych województw) są zawodami cieszącymi się bardzo dużą popularnością i nie raz bywa tak, że trzeba przejść klubowe eliminacje aby móc wyjechać na takie zawody…
Klika słów o wydarzeniach na arenie niemieckiej:

Anke Wieland i Lutz Heinmann
Trzynasty „Salt Cup” organizowany przez DLRG wygrała znana nam wszytkim Anke Wieland i nie mniej znany Lutz Heinmann.
Anke Wieland, wicemistrzyni Świata w konkurencji 200m Super Ratownik, zdominowała tę konkurencję w finale zawodów, i dzięki niej z czasem 2:36,70 zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej przed belgijką Nele Vanbuel oraz niemką Stephanie Kasperski reprezentującą Halle-Saalkreis.

W kategorii mężczyzn przypomniał o sobie nie pokonany w konkurencji 200m Super Ratownik Lutz Heinmann. Finałowy wyścig w tej konkurencji był bardzo zacięty i już blisko było sensacji gdy po pokonaniu 150m prowadził płynący obok Lutza Soren Borh! Jednak rekordzista świata szybciej zapiął manekina w węgorza i również szybciej pokonał ostatnie 50m… ostatecznie był szybszy o nieco ponad 2sekundy (Lutz-2:20,13 ; Soren 2:23,16).
Warto tutaj przypomnieć, że Soren Borh już od dawna zajmował miejsca tuż za Lutzem, a odkąd ten przestał startować w Mistrzostwach Niemiec Soren wygrywa te zawody.
Trzeci w klasyfikacji generalnej był Tobias Knoll z Berlin Lichtenberg.

W klasyfikacji drużynowej triumfowały drużyny, których nazwy słyszeliśmy już nie raz podczas zawodów światowej rangi - w kategorii kobiet w niekwestionowanym stylu wygrały zawodniczki Halle-Saalkreis (Wieland, Hundt, Kasperski, Barby) przed Magdeburg oraz Berlin Lichtenberg.
Podobnie jak w kategorii kobiet, tak i w kategorii mężczyzn triumfowali zawodnicy z Halle-Saalkreis (Gelleschus, Kiedorf, Leditschke, Koch). Wynik w klasyfikacji generalnej drużyna ta zawdzięcza zwłaszcza bardzo dobrym występom w sztafetach w których zdecydowanie wygrywała. Drugie miejsce zajęła drużyna stworzona przez Lutza Heinmanna (Lutz pochodzi i zazwyczaj reprezentuje Halle-Saalkreis) a składająca się z jego przyjaciół (Borh, Gorny, Heter, Heinmann) natomiast na trzeciej pozycji uplasowała się drużyna Region Uetersen, która składała się z zawodników z rożnych drużyn - Floran Mencke (Nordstedt) Sascha Mengel (Stralsund) i Gätzschmann (Magdeburg).

Lutz z kolegami w koszulkach
Na te zawody Lutzh Heinmann wraz z Soren Borh, Lars Gorny i Christoph Heyer zaprojektowali swoje własne koszulki z napisem „50 x Mistrzostwo Świata – kto nas przebije?” i rozdali je wszystkim uczestnikom tych zawodów. Gest ten został bardzo entuzjastycznie przyjęty tym bardziej, że koszulka była naprawdę… fajna!

W pierwszy weekend października odbyły się również Mistrzostwa Niemiec w Ratownictwie Wodnym. Tak jak wspomniałem na początku, ratownictwo w Niemczech „jest o krok dalej” od ratownictwa w Polsce i wyrazem tego między innymi jest organizowanie Mistrzostw Niemiec również w poszczególnych rocznikach (podobnie jak w pływaniu).

Dla roczników '94 i młodszych organizowane są tylko trzy konkurencje a każda z nich jest dodatkowo skrócona i obywa się na dystansie 50m. Rocznik '92-'93 ma już cztery konkurencje, a '90-'91 ściga się już na dystansach identycznych jak seniorzy (z wyjątkiem 100m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami) i bez 100m ratowanie kombinowane.
Wśród kobiet w rocznikach '90-'91 najbardziej wyróżniły się Walter Laura oraz Bienek Anja. Walter Laura wyróżniła się szczególnie w konkurencji 100m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami gdzie uzyskała czas 1:05,3, natomiast Bienek Anja w konkurencji 50m ratowanie manekina z czasem 0:41,8 oraz 100m ratowanie manekina w płetwach z czasem 1:05,4. O tych dwóch zawodniczkach z całą pewnością usłyszymy jeszcze w przyszłości.

Sebastian Neuhaus i Marcel Hassemeier
W kategorii mężczyzn również pojawił się zawodnik, o którym nie można inaczej powiedzieć jak tylko „ma talent!” – mowa tutaj o zwycięzcy w roczniku '90-'91 Hassemeier Marcel. Zawodnik ten zdecydowanie wygrał zawody i uzyskiwał kolejno czasy: 100m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami 0:57,1 ; 50m ratowanie manekina 0:35,8 oraz 100m ratowanie manekina w płetwach 0:57,9. Biorąc pod uwagę fakt, że zawody były organizowane na basenie 50m trzeba przyznać, że niemieccy juniorzy są naprawdę perspektywiczni!

W kategorii seniorów (otwarta dla wszystkich do 26 roku życia) rozegrano 5 bojów:
- 200m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami
- 50m ratowanie manekina
- 100m ratowanie manekina w płetwach
- 100m ratowanie kombinowane
- resuscytacja na fantomie

W kategorii kobiet zdecydowaną faworytką była Stephanie Kasperski, która wygrała trzy konkurencje pływackie i tym samym zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.
Stephanie Kasperski
Dystans 200m z przeszkodami pokonała w czasie 2:26,3, 50m ratowanie manekina zajęło jej zaledwie 0:39,0 a w konkurencji 100m ratowanie kombinowane zdeklasowała rywalki czasem 1:19,9 (kolejna na mecie w tej konkurencji Susanne Kornek uzyskała czas 1:24,7). Jedyną konkurencją gdzie nie zajęła pierwszego miejsca – nawet nie stanęła na podium – było 100m ratowanie manekina w płetwach. W tej konkurencji najlepszą okazała się Alexandra Berlin uzyskując bardzo dobry czas 1:02,4. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się kolejno Julia Schatz (1:04,3) i Claudia Schlepphorst (1:05,4).
Po wynikach widać, że wśród juniorów nie ma jeszcze w konkurencji 100m ratowanie manekina w płetwach zawodniczki na miarę rekordzistki świata Kasji Popke.
W klasyfikacji generalnej zwyciężyła Stephanie Kasperski przed Julią Schatz oraz Susanne Kornek.

W kategorii mężczyzn, niemal juz tradycją się stało, że gdy nie stratuje Lutz Heinmann to zawody wygrywa Soren Borh. Co prawda żadnej z konkurencji nie wygrał zdecydowanie, ale uzyskując za każdym razem bardzo dobry rezultat zebrał najwyższą liczbę punktów wielobojowych.
Konkurencja 200m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami, która miała być konkurencją Sorena przyniosła niespodziewane zaskoczenie - pływak z rocznika '83 Jörn Richte ukończył konkurencję w identycznym czasie - obaj zawodnicy dopłynęli do mety w 2:07,1.
Należący do Kadry Polski Jakub Hawryluk uzyskał czas 2:14,6 co dało mu 7 miejsce w tej konkurencji.

W konkurencji 50m ratowanie manekina raz jeszcze zaznaczył swój udział Nyk Bahro, który wyróżnia się świetnym holowaniem na drugiej połowie dystansu.
Jakub Hawryluk uzyskał czas 0:34,3 co jest najlepszym polskim czasem uzyskanym w tym roku. Szkoda, ze nie udało się Jakubowi „urwać” jeszcze trochę - może byśmy mieli nowy rekord Polski!
100m ratowanie manekina w płetwach należało do Christophera Ertel, który w klasyfikacji wielobojowej uplasował się na drugim miejscu. Christopher ma zaledwie 19 lat i bardzo dobrze prognozuje na przyszłość - uzyskał on czas 0:54,0 i wyprzedził zwycięzcę zawodów o 0,3s. Bardzo dobry czas odnotował również Jakub Hawryluk - czasem 0:55,8 wprowadził trochę zamieszania w czołówce, ale niestety nie udało mu się wskoczyć na podium.

Prawdziwą batalią było 100m ratowanie kombinowane. Pierwsza trójka zawodników stających na podium tej konkurencji stanęła również na podium w klasyfikacji generalnej. Szkoda tylko, że reguła ta nie sięgnęła także czwartego miejsca bo wtedy nasz kolega z reprezentacji Jakub Hawryluk odniósłby swój największy sukces na arenie niemieckich zawodów! Czasy pierwszej trójki różniły się nieznacznie - zawodnicy uzyskiwali kolejno Borh 1:07,2 , Bahro 1:07,4 oraz Brtel 1:07,5. Jakub Hawryluk zajął czwarte miejsce i uzyskał czas 1:10,7 co raz jeszcze stanowiło najlepszy wynik w roku w tej konkurencji.
Jakub Hawryluk
Zawody ostatecznie wygrał Soren Bohr przed Christopherem Brtel oraz Nykiem Bahro.

Wracając tutaj do występu naszego rodaka warto wspomnieć, że gdyby udało mu się uzyskać takie same wyniki podczas rozegranego w sierpniu w Sewilli Mundialu nasza ekipa, oraz sam Jakub, była by bogatsza o trzy srebrne medale!!! Mówię tutaj o 50m ratowanie manekina, 100m ratowanie kombinowane oraz 100m ratowanie manekina w płetwach… na osłodę pozostają mu najlepsze wyniki w roku. Cóż, widać że Jakub uczy się na błędach i z imprezy na imprezę uzyskuje coraz lepsze wyniki co dobrze wróży na zbliżający się Międzynarodowy Puchar Niemiec.

Krzysztof Piotrowski

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

kulek
03.12.13 17:45
https://www.youtub
e.com/watch?v=KJwR
DQuIy1s taki tam trailler przed MP Smile

filipo
22.11.13 18:42
Zapraszam do śledzenia wyników z Międzynarodowego Pucharu Niemiec naszej reprezentacji polski http://www.dlrg.de
/sport/wettkaempfe
/aktueller-wettkam
pf/ergebnisse.html

Konrad
21.10.13 10:48
Wyniki całoroczne GPP --> "pliki / wyniki"

kamilq_0
15.10.13 13:59
Kiedy będą zdjęcia z zawodów z Płocka? Smile

yoshi
29.09.13 10:03
http://omegatiming
.pl/zawody/grand-p
rix-polski-w-ratow
nictwie-wodnym-run
da-iii-2013 prawy klik na "Zaproszenie" i opcja "Zapisz element docelowy jako..."

so
28.09.13 13:35
Brak zaproszenia w pliku lenex do zrobienia zgłoszenia na GP w płocku

Konrad
27.08.13 16:46
Grand Prix Moravie - Brno, 28.02-02.03.2014

Konrad
27.08.13 16:18
Międzynarodowy Puchar Niemiec - Warendorf, 21-24.11.2013

so
21.08.13 21:52
Wg informacji z Płocka najbliższe GP odbędzie się 5 października 2013

Konrad
11.07.13 16:59
Galeria zdjęć XLVII MP --> http://lifesaving.
..emId=18138

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
· www.lifesaving.pl to...
· Spotkanie integracyj...
· ustawa o bezpieczeńs...
· Odżywianie
· Ranking 2006
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Aktualnie online

· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 544
· Najnowszy użytkownik: MoniaJarosinska
Pozycjonowanie Strony