Mistrzostwa Mazowsza w ratownictwie Wodnym
Dodane przez Piotrowiak dnia 06.06.05 22:28
W niedzielę 5 czerwca odbyły się mistrzostwa Mazowsza w ratownictwie Wodnym - były one dla organizatorów i zawodników próbą generalna przed zbliżającymi się MP...

Mateusz Kwaśniewski oraz Krzysztof Piotrowski, wygrywając po raz kolejny Mistrzostwa Mazowsza, przedłużyli sobie kadencję na pozycji Mistrza i ViceMistrza Mazowsza. Na trzecim miejscu uplasował się reprezentant Warszawskiego WOPR Jakub Hawryluk.

Wśród pań bezkonkurencyjna była aktualna Mistrzyni Polski Aleksandra Byczyńska. Drugie i tzrecie miejsce zajmowały kolejno Zuzanna Krawczyk oraz Olga Bereza. Dwie pierwsze panie reprezentowały Warszawski WOPR, natomiast Olga Ciechanowskie WOPR.
Treść rozszerzona
Już po raz szósty odbyły się Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w Ratownictwie Wodnym. Impreza ta, z roku na rok gromadzi coraz więcej zawodników a wyniki przez nich osiągane również są coraz lepsze.
Mistrzostwa Mazowsza w tym roku niewątpliwie zyskały na znaczeniu, a stało się to za sprawą nadania im charakteru kwalifikacji do drużyny, która będzie reprezentować Mazowsze na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie, zresztą nie tylko - tak naprawdę drużyna ta, zyska miano kadry Mazowsza na lata 2005/2006. Wydaje się nam, że posunięcie tego rodzaju pozytywnie wpłynie na poziom ratownictwa w naszym regionie, a nasza reprezentacja będzie mogła walczyć z najlepszymi!

Na Mistrzostwa stawili się zawodnicy z Ciechanowa, Radomia i Ostrołęki oraz gościnnie wystąpili ratownicy reprezentujący Słupsk. Godne uwagi jest, że Dariusz Grondziewski i Piotr Drogosz to ratownicy, którzy w barwach Ustki w 2004 roku wygrali Mistrzostwa NIVEA Ratowników WOPR . Zawody te mają charakter zawodów plażowych (więcej na ten temat znajdziecie w kalendarzu, opisach konkurencji oraz tematach na forum).

Mistrzostwa były również dobra okazją do "oswojenia się" zawodników z obiektami na których będą rywalizowali już za niespełna 3 tygodnie w ramach Mistrzostw Polski - basen Pałacu Młodzieży oraz Zalew Zegrzyński w dniach 24-26 czerwca będą gołciły najlepszych ratowników polskich oraz (być może) reprezentacje zaprzyjaźnionych organizacji ratowniczych z innych krajów.

W ramach VI Mistrzostw Mazowsza w Ratownictwie Wodnym rozegrano cztery konkurencje: 200m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami, 50m ratowanie manekina, 100m ratownik, 100m wiosłowanie łodzią ratowniczą.

Nie tylko o pierwszej konkurencji, ale także o pozostałych nie można powiedzieć, że przysporzyły ogromnych emocji. Niestety organizatorzy nie wzięli pod uwagę, że zawodnicy mogą reprezentować różny poziom i jedynym kryterium przydzielania zawodnikom miejsca w seriach stała się przynaleśność klubowa - organizatorzy starali się aby w poszczególnych seriach spotykali się przedstawicie różnych WOPRów. Naszym zdaniem odebrało to wyścigom "charakter", a zawodnicy, którzy lubią się ścigać na dystansie płynęli tylko na tyle na ile musieli aby wygrać serię!

W pierwszej konkurencji nie było niespodzianek - z czasem 02:22,41 wygrała pływaczka Joanna Gołębiowska, która na codzień trenuje z najlepszymi polskimi pływakami z druzynie AZS AWF Warszawa. W konkurencji panów z dobrej strony pokazał się Jakub Hawryluk, który pomimo iż płynął sam uzyskał bardzo dobry czas (biorąc pod uwagę, że nie było możliwe odbijanie się od dna podczas pokonywania przeszkody).

200m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami kobiet
1. Joanna Gołębiowska 02:22,41
2. Aleksandra Byczyńska 02:33,16
3. Agnieszka Marianek 02:38,83
4. Olga Bereza 02:45,29
5. Marta Szymerska 02:48,06

200m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami mężczyzn
1. Jakub Hawryluk 02:11,67
2. Dariusz Grondziewski 02:12,28
3. Mateusz Kwaśniewski 02:15,80
4. Krzysztof Piotrowski 02:16,16
5. Piotr Bulas 02:18,00


Druga konkurencja 50m ratowanie manekina stała na przyzwoitym poziomie. Oczywiście nie obyło się bez dyskwalifikacji i dyskusji o metodach holowania. Warto tutaj zatrzymać się dłużej nad wynikiem jaki uzyskała aktualna Mistrzyni Polski w ratownictwie Aleksandra Byczyńska - wynik 00:39,91 jest lepszy od rekordu Polski, a biorąc pod uwagę, ze Mistrzostwa Polski będą rozgrywane na tym właśnie obiekcie mamy nadzieję, że Ola "dokona zmiany" w tabeli rekordów polski!!!

50m ratowanie manekina kobiet
1. Aleksandra Byczyńska 00:39,91
2. Agnieszka Marianek 00:41,65
3. Marta Szymerska 00:44,25 (dsq)
4. Olga Bereza 00:44,70
5. Joanna Gołębiowska 00:45,19 (dsq)50m ratowanie manekina
m??czyzn
1. Mateusz Kwaśniewski 00:34,17
2. Jakub Hawryluk 00:34,59
3. Krzysztof Piotrowski 00:34,63

Trzecia konkurencją rozegrana na Pływalni Pałacu Młodzieży było 100m ratownik. Konkurencja ta była o tyle ważna, że jest ona w tym roku nową konkurencją, która znalazła się w programie Mistrzostw Polski. Zawodnicy mieli okazję nie tylko pływać nową konkurencję na obiekcie na którym przyjdzie im się ścigać w ramach najważniejszej imprezy krajowej, ale mieli okazję także przekonać się, że nie tylko mocne nogi czy wytrzymałość decydują o tym kto ją wygra.
Porównując uzyskiwane dotychczas wyniki oraz biorąc pod uwagę, że jeszcze nie ma ustalonego rekordu polski na krótkim basenie w tej konkurencji, można pokusić się o stwierdzenie, że będzie bardzo zacięta walka!!! Jak dotąd tylko Jakubowi Hawrylukowi i Sebastianowi Hełce udawało się uzyskać czasy poniżej minuty. Dla porównania przypomnę jeszcze, że taki czas podczas Mistrzostw Świata w ratownictwie RESCUE 2004 dawał miejsce w finale.

100m ratownik kobiet
1. Aleksandra Byczyńska 01:09,15
2. Zuzanna Krawczyk 01:15,24
3. Joanna Gołębiowska 01:15,47
4. Marta Szymerska 01:17,63
5. Karolina Iwańska 01:24,42 (dsq)

100m ratownik mężczyzn
1. Jakub Hawryluk 00:59,74
2. Krzysztof Piotrowski 01:00,41
3. Mateusz Kwaśniewski 01:01,52
4. Dariusz Grondziewski 01:02,58
5. Piotr Drogosz 01:04,37

Niewątpliwych emocji w tej konkurencji dostarczył także ratownik Konrad Piotrowski, który przed startem niezbyt dokładnie zasznurował sobie kąpielówki!

Po podliczeniu konkurencji pływackich okazało się, że w klasyfikacji generalnej prowadzi Jakub Hawryluk, natomiast tuż za nim z niewielkimi różnicami punktowymi plasują się kolejno Krzysztof Piotrowski i Mateusz Kwaśniewski. Dosyć dużą niespodziankę sprawili zawodnicy ze Słupska, Dariusz Grondziewski i Piotr Drogosz - znaleźli się tuż za czołówką! Biorąc pod uwagę, że nie są to dobrze znane twarze w ratownictwie a ich stać w zawodach śródlądowych nie jest wielki, można się pokusić o stwierdzenie, ze mogą "lekko zamiesza?" w klasyfikacji generalnej podczas tegorocznych MP!

Ostatnią konkurencją było 100m wiosłowanie łodzią ratowniczą.
Zbyt duże boje, fale i brak oswojenia z tak dużym zbiornikiem wodnym (na Zalewie Zegrzyńskim wiatr lubi mocno zawiać) sprawiły, że wyniki tej konkurencji nie były rewelacyjne. Ponieważ jednak w Mistrzostwach Mazowsza nie było konkurencji, która by odpadała, liczyła się każda sekunda - przekonał się o tym Krzysztof Piotrowski, który jeśli by powiosłował o 0,6 sekundy wygrałby zawody!!! Wynika z tego, że mimo wszelkich niedogodności walka była zacięta, nawet jeśli nie w ramach serii to przynajmniej "korespondencyjnie".

Biorąc pod uwagę uzyskane przez Panów czasy na łodzi wypada wspomnieć o znakomitym wyniku Zuzanny Krawczyk - czas 01:43,22 dał by jej zwycięstwo na łodzi w zeszłym roku, a biorąc pod uwagę, ze warunki na Zalewie wydają się być trudniejsze to... Ech, lepiej nie zapeszajmy! Powodzenia Zuziu!

100m wiosłowanie łodzią ratowniczą kobiet
1. Zuzanna Krawczyk 01:43,22
2. Aleksandra Byczyńska 02:03,49
3. Olga Bereza 02:20,26
4. Agnieszka Kryczka 02:22,31
5. Eliza Tomczyk 02:31,27

100m wiosłowanie łodzią ratowniczą mężczyzn
1. Piotr Drogosz 01:33,20
2. Mateusz Kwaśniewski 01:35,07
3. Dariusz Grondziewski 01:35,63
4. Krzysztof Piotrowski 01:35,84
5. Wojciech Kosowski 01:39,68

Ostatecznie, po podliczeniu wyników okazało się, że w dużej mierze powtórzył się wynik z zeszłego roku - tytuł Mistrza Mazowsza obronił Mateusz Kwaśniewski a tytuł wicemistrza Mazowsza obronił Krzysztof Piotrowski - obaj reprezentujący Ciechanowskie WOPR.

Klasyfikacja generalna kobiet
1. Aleksandra Byczyńska
2. Zuzanna krawczyk
3. Olga Bereza
4. Agnieszka Marianek
5. Agnieszka Grochowska
6. Eliza Tomczyk
7. Agnieszka Gajc
8. Bogna Sołtys
9. Joanna Gołębiowska
10. Olga Szulc

Klasyfikacja generalna mężczyzn
1. Mateusz Kwaśniewski
2. Krzysztof Piotrowski
3. Jakub Hawryluk
4. Dariusz Grondziewski
5. Piotr Drogosz
6. Konrad Piotrowski
7. Łukasz Michalski
8. Wojciech Kosowski
9. Sławomir Konopka
10. Michał Bec

Miłym akcentem zawodów niewątpliwie były dyplomy, medale oraz puchary. Jeśli dodać, że zawodnicy otrzymali także bezpłatny posiłek (kaszanka, kiełbaski) to dosyć liczne niedociągnięcia organizacyjne nie wyglądają aż tak strasznie.
To co nam się nie podobało to przede wszystkim ustawienie serii - wspominałem już wcześniej, że jeżli zawody mają odbywać się na wysokim poziomie a zawodnicy w serii mają dostarczać emocji to serie należy ustawiać biorąc pod uwagę deklaracje czasowe.
Dodatkowo kadra sędziowska, która obsługiwała zawody nie zawsze była dokładnie zorientowana w kwestiach regulaminowych, ale uśmiech i miła aparycja niektórych sędzin sprawiała, że i dla zawodników kwestie regulaminowe stawały się drugorzędne.

Biorąc pod uwagę, że Mistrzostwa Mazowsza były próba generalną przed nadchodzącymi Mistrzostwami Polski sugerujemy organizatorom, aby wyciągnęli wnioski z Mistrzostw Mazowsza a najważniejsza impreza w kraju niewątpliwie będzie sukcesem!
Mamy również nadzieję, że zarówno sędziowie jak i organizatorzy Mistrzostw Polski, z takim samym uśmiechem jak kadra organizacyjna Mistrzostw Mazowsza, przywitają zawodników i przeprowadzą najlepsze w tym roku zawody!

Zdjęcia z Mistrzostw Mazowsza można ogladać tu ---galeria--- oraz ---galeria 2---
Wyniki Mistrzostw Mazowsza można pobrać tu ---klik---

Drużyna Sportowa Ciechanowskiego WOPR