Jaki strój powinien mieć ratownik wodny?Pełnienie funkcji ratownika wodnego to niezwykle ważne zajęcie. Bez takich osób nikt nie może czuć się bezpieczny na plaży czy basenie. Jak zatem powinien być ubrany i wyposażony profesjonalny ratownik wodny zajmujący się bezpieczeństwem kąpiących się ludzi? Artykuł sponsorowany przez mybaze.com
Strój ratownika wodnego chyba każdy z nas widział na żywo lub w niejednym serialu. Zapamiętałeś jednak pewnie tylko czerwony kolor, tshirty oraz krótkie spodenki. Dowiedz się więc z poniższego tekstu, co dokładnie nosi ratownik wodny i co jest mu niezbędnie konieczne do wykonywania swojej,
niezwykle odpowiedzialnej i wyjątkowej pracy. Szorty i spodenki możesz znaleźć na stronie partnera spodenki i szorty męskie/
Zapewnienie odpowiedniej widoczności
Widoczność ratownika z dużej odległości to podstawowa sprawa na każdym akwenie, gdzie zdarza się
pracować takim osobom. Czym większy to obiekt tym ważniejsze staje się to zagadnienie, a najtrudniejsze jest to z pewnością na zatłoczonych nadmorskich plażach, zwłaszcza w czasie wakacji, gdy już od świtu każdy metr plaży blisko wejścia zostaje wykorzystany a rozłożone parawany zmniejszają widoczność i utrudniają swobodne przemieszczanie się w każdym kierunku. Właśnie dlatego cały ubiór ratownika wodnego jest utrzymany w jaskrawym kolorze wyróżniającym się wśród innych ubrań plażowiczów czy osób odwiedzjących baseny. Tym dominującym kolorem jest barwa czerwona. W tym kolorze są zarówno tshirty, zobacz tshirty męskie z mybaze.com, krótkie spodenki, jak i bluzy ratowników i ratowniczek. W niektórych krajach mogą to być także ubrania w kolorze żółtym z czerwonymi napisami lub w kolorze pomarańczowym. Z takimi strojami możesz się spotkać na wakacjach w niektórych ciepłych krajach. Zwłaszcza poza letnim sezonem wakacyjnym ubrania te powinny być również wyposażone w elementy odblaskowe zwiększające widoczność w trudnych warunkach pogodowych czy w nocy.
Elementy stroju ratownika wodnego
Jak już było wspomniane powyżej, najczęściej ratownicy wodni są ubrani w tshirty oraz krótkie spodenki. Jeżeli pracują oni na plaży nad morzem czy jeziorem najczęściej pojawia się jeszcze czapeczka z daszkiem. Wszystkie te ubrania są standardowo w kolorze czerwonym z białymi napisami - ratownik czy WOPR i różnymi dodatkowymi oznaczeniami. Na basenach mogą to być także specjalne klapki. Gdy poza głównym sezonem na plaży pojawiają się ratownicy wodni to wtedy korzystają z bluz polarowych, długich spodni oraz kurtek z elementami odblaskowymi.
Dodatkowe wyposażenie ratownika wodnego
Oprócz właściwego ubrania i oznakowania ratownicy wodni powinni także dysponować odpowiednim sprzętem. W zależności od akwenu, którego pilnują mogą to być między innymi:
- koła ratunkowe;
- boje ratunkowe;
- pasy ratunkowe;
- rzutki siatkowe;
- rzutki rękawowe;
- żerdzie ratownicze;
- lornetki;
- gwizdki;
- liny asekuracyjne;
- apteczki medyczne;
- plecaki do przenoszenia apteczek i innego sprzętu;
- megafony czy systemy nagłośnienia.
Wyposażenie basenu czy kąpieliska
Dla prawidłowego wykonywania pracy ratownika dobrze wyposażone powinno być także każde kąpielisko, plaża czy basen. Do wyposażenia niezbędnego dla ratownika wodnego można zaliczyć między innymi takie elementy jak na przykład: wieża obserwacyjna (plaża, czy rozległe zewnętrzne baseny), krzesło czy siedzisko ratownika (małe baseny zamknięte). Na dużych i rozległych akwenach często wykorzystywane są również łódki czy kajaki patrolowe a teren, na którym wolno się kąpać powinien być wydzielony specjalnymi bojami i linami unoszącymi się na wodzie.
Ratownicy korzystający z łódek patrolowych powinni być także wyposażeni w kamizelki ratunkowe. W większych obiektach niezbędne są także odpowiednie środki łączności takie jak krótkofalówki. Bardzo przydatne są także urządzenia nagłaśniające z których najprostsze są ręczne megafony służące do zwiększenia zasięgu komunikatów głosowych wydawanych przez ratownika. Pamiętaj, aby się do nich natychmiast zastosować i nie ignoruj ich nawet jeżeli uważasz je za niesłuszne – to ratownik ma więcej doświadczenia i lepiej zna dany obiekt czy akwen wodny. Dla swojego bezpieczeństwa słuchaj więc wskazań profesjonalistów dbających o bezpieczeństwo wszystkich kąpiących się. Pamiętaj więc, aby na basen czy plażę, nie ubrać się dokładnie tak jak ratownik. Jeżeli założysz czerwony czy pomarańczowy tshirt oraz krótkie spodenki w tym samym kolorze to ludzie mogą Cię brać za ratownika. Może to wprowadzać zamieszanie utrudniające akcję ratowniczą, gdy ludzie panikują i działają instynktownie, więc Twój strój może ich wtedy zmylić.