LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe

Współpraca


krajoweco.plrescuehouse.pl


Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe musisz się zarejestrować.

Grand Prix Polski 2008 zakończone


Grand Prix Polski w ratownictwie 2008 dobiegło końca. Z zaplanowanych sześciu edycji plus finał wyszło sześć edycji oraz dodatkowa siódma razem z finałem. Poszczególne edycje Grand Prix odbywały się w Knurowie (Śląsk), Rudzie Śląskiej (Śląsk), Wrocławiu (Dolny Śląsk), Świdwinie (Zachodniopomorskie), Poznaniu (Wielkopolskie), Ciechanowie (Mazowieckie) oraz Warszawie (Mazowieckie).
Maciej Gapski, Paweł Błasiak
O zasadach nie będę przypominał bo zapewne wszyscy zainteresowani je znali.
W każdym razie finał całego przedsięwzięcia czyli Finał Grand Prix Polski w Ratownictwie 2008 odbył się w Warszawie. Organizatorem VII edycji oraz Finału była Komisja Sportu WOPR, Środowiskowe Warszawskie WOPR, Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji Warszawa Praga-Północ oraz Centrum Szkoleń Wodnych. Partnerami medialnymi była Nowa Gazeta Praska oraz Radio Wawa.

Na zawody w Warszawie zgłosiło się 123 zawodników z 20 klubów, którzy zadeklarowali razem 399 startów. Swój dział potwierdzili również liderzy zawodów rangi krajowej tj. Joanna Gołębiowska, Joanna Charzewska, Sandra Pietrzak, Jarosław Mazurek, Daniel Budgol, Mateusz Stawiany, Paweł Szkudlarek, Sebastian Dobrowolski oraz inni. Już po samych zgłoszeniach widać było, że Warszawa będzie gościła prawdziwe widowisko w wykonaniu najlepszych ratowników w Polsce.
Organizatorzy zawodów przygotowali się bardzo staranie - specjalnie na tę okazję zrobiono plakaty, ulotki oraz gadżety (kubki, smycze, napoje, czepki) z nadrukiem Grand Prix Polski w ratownictwie. Również, na co należy zwrócić uwagę, równolegle do zawodów w obok usytuowanym hotelu, odbywało się doroczne posiedzenie Zarządu Głównego WOPR a jego uczestnicy gościli na trybunach aby podziwiać zmagania ratowników, którzy wzięli udział w, chyba cieszących się największą popularnością, zawodach ratowniczych w Polsce.

Zawody rozpoczęły się punktualnie o 9 wymarszem sędziów, ekipy technicznej, zawodników oraz zaproszonych gości tj. najwyższych władz WOPR, władz samorządowych dzielnicy Praga Południe oraz miasta stołecznego Warszawy a także organizatorów Grand Prix. Po krótkich przemówieniach i małej awarii sprzętu odegrano hymn Polski a Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zawodów Instruktor WOPR Paweł Błasiak przekazał gwizdek Sędziemu Głównemu zawodów, którym tym razem był Maciej Gapski z Warszawy. Zaproszeni goście udali się na trybuny a zawodnicy rozpoczęli pierwsze starty.

Jako pierwszą konkurencję rozegrano 200m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami. Nie tylko po deklaracjach czasowych ale nawet po samych nazwiskach widać było, że będziemy świadkami wielu imponujących wyścigów. Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły kobiety.

Z rankingów punktowych oraz z rankingu czasów jaki był prowadzony wynikało, że zwycięzcą w tej konkurencji może być tylko Joanna Gołębiowska z Mazowsza. Joanna w 2008 roku czterokrotnie biła rekord Polski w tej konkurencji. To, że finał Grand Prix w ratownictwie był zorganizowany tuż po Mistrzostwach Polski w pływaniu mogło dawać nadzieje na kolejny rekord w wykonaniu Asi. I oczywiście nadzieje zostały urzeczywistnione - nowy rekord Polski w tej konkurencji w kategorii kobiet aktualnie wynosi - 2:08.40. Jeśli tylko obok Asi pojawiała się Sandra Pietrzak z Katowic to zazwyczaj ona zajmowała drugie miejsce. Tak też się stało i tym razem. Analizując międzyczasy na dystansie wyraźnie widać, że Joanna każde 50m płynęła odpowiednio szybciej a dodatkowo znalazła czas aby zdecydowanie przyśpieszyć na ostatnich 50m. Asia uzyskała następujące międzyczasy: 30.79; 32.74; 33.10; 31.77.
200m pływanie z przeszkodami open:
1. Gołębiowska Joanna '82 Mazowieckie WOPR 2:08.40
2. Pietrzak Sandra '89 WOPR Katowice 2:16.22
3. Kaczmarek Agnieszka '90 Wielkopolskie WOPR 2:22.84

Najmłodsi adepci ratownictwa
Wśród juniorek zdecydowaną faworytką była Sandra Pietrzak z Katowic. Patrycja Gogolin, która w tym roku uzyskała lepszy czas od Sandry nie zadeklarowała startu na zawodach w Warszawie. Zresztą nawet gdyby zadeklarowała to nie płynęłaby w finale GP a więc miałaby szansę tylko na medal VII edycji GP. Agnieszka Kaczmarek i Liliana Fabisiak w 2008 roku również uzyskały dobre, bo poniżej 2:20.00, czasy ale na finale GP nie były w stanie zagrozić Sandrze Pietrzak - Agnieszka na finale popłynęła o ponad 6,5 sekundy gorzej od swojego najlepszego wyniku w tym roku, natomiast Liliana o ponad 9 sekund gorzej od swojego najlepszego wyniku w tym roku. A więc o ile można się cieszyć z faktu, że Sandra pływa szybko i równo o tyle można zadać niepokojące pytanie co się dzieje z pozostałymi zawodniczkami...
200m pływanie z przeszkodami 19 lat i młodsi:
1. Pietrzak Sandra '89 WOPR Katowice 2:16.22
2. Kaczmarek Agnieszka '90 Wielkopolskie WOPR 2:22.84
3. Kaczmarek Florentyna '90 Wielkopolskie WOPR 2:27.17

Najlepszym wynikiem osiągniętym w cyklu zawodów Grand Prix 2008 w konkurencji 200m pływanie stylem dowolnym z przeszkodami pochwalić się mógł Mateusz Stawiany z Wrocławia. Mateusz wynik swój poprawił w Warszawie na edycji finałowej. Oczywiście nie można tutaj nie wspomnieć o wynikach osiągniętych na Mistrzostwach Polski, które ze względu na problemy organizacyjne Kujawsko-Pomorskiego WOPR odbyć się musiały na basenie 25m. Otóż w ostatni weekend czerwca 2008 roku Marcin Pyrzyński ustanowił rekord Polski w tej konkurencji z czasem 1:57.63 a Mariusz Winogrodzki zdobył srebrny medal z czasem 1:58.24. Marcina Pyrzyńskiego niestety nie było na Grand Prix natomiast Mariusz Winogrodzki miał szansę walczyć tylko w VII edycji ponieważ ze względu na zbyt małą ilość startów nie zakwalifikował się do finału. Ostatecznie Mateusz Stawiany potwierdził, że potrafi pływać niemalże za każdym razem szybko, a dodatkowo zaskoczył Sebastian Dobrowolski z Tomaszowa Mazowieckiego.
200m pływanie z przeszkodami stylem dowolnym open:
1. Stawiany Mateusz '86 WOPR Wrocław 1:59.89
2. Dobrowolski Sebastian '90 WOPR Tomaszów Maz. 2:00.02
3. Winogrodzki Mariusz '87 Mazowieckie WOPR 2:00.77

Dobrowolski Sebastian reprezentujący klub pływacki Start Łódź na Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców uzyskiwał bardzo dobre wyniki, które zresztą były komentowane na naszej stronie internetowej. Otóż na 100m st. dowolnym uzyskał czas 0:51.37 a na 200m st. dowolnym uzyskał czas 1:53.01. Wyniki te pozwalały nam spekulować o dobrej formie Sebastiana na Finale Grand Prix w ratownictwie i chyba nie jedna osoba wróżyła Sebastianowi przełamanie czasu 2:00.00 w konkurencji z przeszkodami. Ale jak widać samo pływanie to nie wszystko - otóż na zawodach w Warszawie startował również reprezentujący Mazowsze Szymon Rutkowski, który na tych samych pływackich Mistrzostwach popłynął lepiej od Sebastiana o 0.84 sekundy a już na zawodach ratowniczych był o mniej więcej tyle samo gorszy... Także na Mistrzostwach pływackich startował Mateusz Stawiany, który na tych zawodach był gorszy od Sebastiana o 0.36s ale już na zawodach ratowniczych uzyskał czas o 0.21 lepszy. Tak czy inaczej ogromne brawa dla Sebastiana za progres a przede wszystkim dobre wyniki!
200m pływanie z przeszkodami 19 lat i młodsi:
1. Dobrowolski Sebastian '90 WOPR Tomaszów Maz. 2:00.02
2. Bugdol Daniel '89 AZS PWSZ Racibórz 2:04.09
3. Niewiński Marcin 91 Mazowieckie WOPR 2:05.35

Po konkurencji 200m pływanie z przeszkodami stylem dowolnym dokonano pierwszej dekoracji za miejsca zdobyte w ramach VII edycji Grand Prix. Medale wręczali przedstawiciele organizatorów oraz zaproszeni goście. Zanim poszły przysłowiowe "pierwsze koty za płoty" mieliśmy małe zacięcie fanfarów ale to oczywiście nie miało wpływu ani na wyniki ani na dekorację.
Po pierwszej konkurencji i pierwszej dekoracji organizatorom udało się "opanować" nagłośnienie i fanfary były już na czas. Ciekawym rozwiązaniem było również, wydaje mi się, że wzorowane na Mistrzostwach Europy seniorów 2007, rozprowadzanie serii finałowych - wyglądało to tak, że do tzw. finału B zawody przebiegały jak zwykle. Gdy nadszedł czas ostatnich dwóch serii były one wyprowadzane przy głośnej muzyce, która zaczynała się od słów piosenki fallow me - Calabra "are you ready for this?" - wyglądało to naprawdę fajnie i myślę, że taki zwyczaj warto wprowadzić na każdy finał albo nawet na każde większe i poważniejsze zawody.

Niestety trzeba przyznać, że w konkurencjach pływanych w płetwach kobiet nie ma teraz zawodniczek, które mogłyby prezentować poziom seniorów Mistrzostw Europy ani nawet zawodniczek, które mogłyby zagrozić rekordom Polski seniorek w konkurencjach w płetwach. Wśród polskich zawodniczek w konkurencji 100m ratownik prym wiodą Liliana Fabisiak z Lubuskiego oraz Joanna Charzewska ze Skierniewic. Na Mistrzostwach Polski w ratownictwie w 2008 po raz pierwszy i ostatni w tym roku w tej konkurencji startowała Mistrzyni Europy w tej konkurencji z 2007 roku Agnieszka Marianek ale niestety nawet i ona nie zdołała się zbliżyć do swojego rekordu Polski. Na MP'08 dobre czasy w tej konkurencji uzyskały również Joanna Gołębiowska i Sandra Pietrzak ale te zawodniczki, jeśli mają tylko wybór, to wyraźnie widać, że unikają tej konkurencji. Natomiast Joanna Charzewska i Inga Cwalina zrobiły ogromny postęp. Czy jest to zasługą, że obie zawodniczki pochodzą z klubu w którym trenerem jest aktualny trener kadry Polski w ratownictwie? Być może...
100m ratownik open:
1. Fabisiak Lilianna 89 Lubuskie WOPR 1:07.49
2. Charzewska Joanna 89 WOPR Skierniewice 1:07.73
3. Cwalina Inga 89 WOPR Skierniewice 1:09.07

100m ratownik 19 lat i młodsi:
1. Fabisiak Lilianna 89 Lubuskie WOPR 1:07.49
2. Charzewska Joanna 89 WOPR Skierniewice 1:07.73
3. Cwalina Inga 89 WOPR Skierniewice 1:09.07

W kategorii mężczyzn, być może dla odmiany, w konkurencji 100m ratownik nastąpił bardzo duży postęp. Na Mistrzostwach Polski w 2006 roku w Łodzi aby zdobyć złoty medal wystarczyło popłynąć 0:58.72 (co zresztą do GP'08 w Świdwinie czyli do końca maja tego roku było rekordem Polski) a aby zdobyć medal brązowy 0:59.83. Na MP'08 w Bydgoszczy było jeszcze wolniej - złoto przypadło zawodnikowi z czasem 0:59.07 a brąz zawodnikowi z czasem 1:01.33. No i wszystko mocno poszło do przodu... Daniel Bugdol, Sebastian Dobrowolski, Wojciech Kot są to zawodnicy którzy zaskoczyli dosłownie wszystkich! Na finale GP każdy z nich popłynął szybciej od obowiązującego jeszcze około pół roku temu rekordu Marcina Pyrzyńskiego, przy czym Daniel Bugdol zrobił to o ponad 2,5 sekundy szybciej! Dla Daniela Bugdola były to pierwsze od września zawody w których nie poprawił rekordu Polski w tej konkurencji. Szkoda, że ze względu na zmianę jakiej dokonali zawodnicy tuż przed startem Daniel Bugdol nie popłynął tej konkurencji na Mistrzostwach Świata RESCUE'08 bowiem wygląda na to, że jego rekord Polski jest jednym z najlepszych wyników w tej konkurencji na świecie! Pozostaje tylko liczyć na to, że Sebastian Dobrowolski oraz Wojciech Kot jeszcze nieco poprawią swoje wyniki a wtedy na zawodach międzynarodowych będzie można liczyć na komplet medali w tej konkurencji.
100m ratownik open:
1. Bugdol Daniel '89 AZS PWSZ Racibórz 0:56.16
2. Dobrowolski Sebastian '90 WOPR Tomaszów Maz. 0:58.20
3. Kot Wojciech '82 UP WOPR Lublin 0:58.41

Rekordy Europy i Świata Juniorów są uznawane pod warunkiem, że zawodnik je bijący w pierwszym dniu zawodów nie ma jeszcze ukończonych lat 19-stu. Podobnie jest z kadrą Polski juniorów na ME - ze względu na przepisy ILSE może na nie jechać zawodnik, który w pierwszym dniu zawodów nie ukończył jeszcze 19-stu lat.
100m ratownik 19 lat i młodsi:
1. Bugdol Daniel '89 AZS PWSZ Racibórz 0:56.16
2. Dobrowolski Sebastian '90 WOPR Tomaszów Maz. 0:58.20
3. Wiencek Tomasz '90 WOPR Rybnik 1:00.79

Rekordzistką Polski seniorów w tej konkurencji jest Agnieszka Marianek z Mazowsza a jej rekordowy czas wynosi 0:38.14. Już kilka zawodniczek (Sandra Pietrzak, Joanna Gołębiowska, Agnieszka Bieniak, Joanna Charzewska) zbliżało się do tego wyniku, ale żadnej nie udało się jeszcze go pobić. Na finale GP najlepszy czas uzyskała Joanna Charzewska ale niestety została ona zdyskwalifikowana na topienie manekina. Ciekawostką jest, że Joanna Gołębiowska znacznie szybciej dopłynęła do manekina, wykonała podjęcie i wynurzyła się z nim, natomiast Joanna Charzewska odrobiła stratę i zyskała na samym holowaniu. Pomimo, iż zauważam pewne podobieństwo pomiędzy stylem holowania Joanny Gołębiowskiej i znakomitej rekordzistki Eleny Prelle to wygląda na to, że Joanna Charzewska holuje szybciej... Drugie miejsce, chyba dosyć niespodziewanie zajęła Katarzyna Smykowska z Zielonej Góry, która w rankingu czasowym całej edycji GP zajmowała szóste miejsce a na zawodach w Warszawie wyrównała swój najlepszy czas w tym roku, który osiągnęła miesiąc wcześniej w Ciechanowie. Katarzyna Gąsiorowska, która w 2007 roku ustanowiła rekord Polski w tej konkurencji na długim basenie zajęła trzecie miejsce.
50m ratowanie manekina open:
1. Gołębiowska Joanna '82 Mazowieckie WOPR 0:38.73
2. Smykowska Katarzyna '83 Lubuskie WOPR 0:40.52
3. Gąsiorowska Katarzyna '89 Wielkopolskie WOPR 0:40.74

50m ratowanie manekina 19 lat i młodsi:
1. Gąsiorowska Katarzyna '89 Wielkopolskie WOPR 0:40.74
2. Kaczmarek Agnieszka '90 Wielkopolskie WOPR 0:40.93
3. Cwalina Inga '89 WOPR Skierniewice 0:42.07

Podobnie jak w pierwszej konkurencji zawodów tak i tutaj chyba wszyscy na zwycięzcę typowali tę samą osobę. Rekord Polski oraz kilka najlepszych wyników w tym roku należy do Jarosława Mazurka i to on był zdecydowanym liderem. Dobre dopłynięcie, bardzo dobre wzięcie i wspaniałe holowanie - tak wygląda 50m ratowanie manekina w wykonaniu tego zawodnika, który przypominam jako jedyny pływa poniżej 31 sekund. Kolejne miejsca zajęli Marcin Szczypiński oraz Wojciech Sadowski a Mateusz Kwaśniewski, który również był poważnym kandydatem do medalu niestety został zdyskwalifikowany za topienie manekina.
50m ratowanie manekina open:
1. Mazurek Jarosław '79 UP WOPR Lublin 0:30.66
2. Szczypiński Marcin '86 WOPR Katowice 0:31.80
3. Sadowski Wojciech '83 UP WOPR Lublin 0:32.84

Zawodnicy w kategorii 19 lat i młodsi w tej konkurencji w ogóle nie powtórzyli się z zawodnikami z kategorii open. Zdecydowanie najsłabiej ze wszystkich konkurencji wypadli tutaj zawodnicy, którzy mogliby stanowić kadrę Polski na MEJ lub ustanawiać rekordy Europy juniorów. Poza Sebastianem Dobrowolskim wszyscy wypadli zdecydowanie poniżej oczekiwań.
50m ratowanie manekina 19 lat i młodsi:
1. Bugdol Daniel '89 AZS PWSZ Racibórz 0:33.02
2. Dobrowolski Sebastian '90 WOPR Tomaszów Maz. 0:33.24
3. Czerski Jacek '89 WOPR Wrocław 0:34.88

100m ratowanie kombinowane często uznawane jest za najcięższą z konkurencji ratowniczych. Dowodem tego może być chociażby frekwencja w tej konkurencji, która w porównaniu z frekwencją w innych konkurencjach jest często najmniejsza - na zawodach w Warszawie w kategorii kobiet wystartowało zaledwie 11 zawodniczek. Na szczęście liczba zawodniczek nie wpłynęła na poziom tej konkurencji - trzy pierwsze zawodniczki osiągnęły naprawdę dobre czasy! Co prawda po kolejnym rekordzie Joanny Gołębiowskiej w konkurencji na dwa razy dłuższym dystansie liczyliśmy na kolejny rekord ale jak widać nawet Asia nie jest maszyną :) Dla porównania wskazać można, że na MP'06 w łodzi czas 1:22.53 gwarantował złoty medal (oczywiście miała go Asia), natomiast czas 1:23.91 medal brązowy.
100m ratowanie kombinowane open:
1. Gołębiowska Joanna '82 Mazowieckie WOPR 1:19.89
2. Charzewska Joanna '89 WOPR Skierniewice 1:21.99
3. Pietrzak Sandra '89 WOPR Katowice 1:22.58

Zdecydowanie nie można przejść dalej bez zauważenia dwóch faktów: od 2005 roku Sandra Pietrzak cały czas jest w ścisłej czołówce kraju oraz bardzo duże postępy robi, i miejmy nadzieję robić będzie dalej, Joanna Charzewska.
100m ratowanie kombinowane 19 lat i młodsi:
1. Charzewska Joanna '89 WOPR Skierniewice 1:21.99
2. Pietrzak Sandra '89 WOPR Katowice 1:22.58
3. Stopczyńska Sandra '90 Mazowieckie WOPR 1:30.35

W kategorii mężczyzn wszędzie gdzie holuje się manekina sposobem kraulowym jednym z faworytów jest Jarosław Mazurek z Lublina. Pierwsze 50m zdecydowanie najszybciej (0:26.52) przepłynął Mateusz Stawiany z Wrocławia. Niestety dla Mateusza nie ma on tak szybkiego podjęcia i holowania manekina w związku z czym na drugiej części dystansu stracił do Jarosława Mazurka ponad 2,5 sekundy. Trzecie miejsce zajął bardzo dobrze spisujący się w Grand Prix'08 Marcin Szczypiński z Katowic, który jeszcze rok wcześniej na MP'07 uzyskał w tej konkurencji czas 1:18.44 (basen 50-cio metrowy).
100m ratowanie kombinowane open:
1. Mazurek Jarosław '79 UP WOPR Lublin 1:05.61
2. Stawiany Mateusz '86 WOPR Wrocław 1:06.45
3. Szczypiński Marcin '86 WOPR Katowice 1:09.34

W kategorii juniorów dobrze zaprezentował się Sebastian Dobrowolski. Poza nim nienajgorszy start zaliczył Marcin Niewiński. Choć muszę przyznać, że w obu przypadkach liczyliśmy na nieco lepsze wyniki. Trzeba pamiętać, że na MEJ'09 będą mogli startować zawodnicy z rocznika '90 pod warunkiem, że w pierwszym dniu zawodów nie będą mieli ukończonych jeszcze 19 lat oraz zawodnicy młodsi, a więc jeśli tak dalej pójdzie to będzie "krucho"... niestety...
100m ratowanie kombinowane 19 lat i młodsi:
1. Dobrowolski Sebastian '90 WOPR Tomaszów Maz. 1:10.96
2. Niewiński Marcin '91 Mazowieckie WOPR 1:14.45
3. Sęk Paweł '91 WOPR Tomaszów Maz. 1:19.25

Jak już wspominałem, w konkurencji w płetwach zawodniczkom pływającym w niej w tym roku brakuje sporo aby zbliżyć się do jednego z najstarszych w tabeli rekordów Polski seniorów tj. rekordu wynoszącego 1:03.44 i należącego do dwukrotnej mistrzyni Polski (2004 i 2005) Aleksandry Byczyńskiej. Na około 3 sekundy do rekordu zbliżyła się Liliana Fabisiak z Zielonej Góry jednak ze względu na dyskwalifikację wynik ten nie widnieje w żadnych rankingach. Podobny wynik uzyskała również Sandra Pietrzak na jednym z turniejów eliminacyjnych. Ciekawostką jest, że zarówno Aleksandra Byczyńska tj. rekordzistka w tej konkurencji na krótkim basenie jak i Agnieszka Marianek tj. rekordzistka w tej konkurencji na basenie długim holowały stylem grzbietowym (leżąc na plecach) a obecnie prawie wszystkie z zawodniczek holują sposobem kraulowym... Ciekawostką również jest, że obie rekordzistki do zawodów w których biły swoje rekordy (2005 i 2007) przygotowywały się z tym samym trenerem. Być może styl kraulowy nie jest najszybszym, bo na pewno nie jest najbezpieczniejszym, w tej konkurencji.
100m ratowanie manekina w płetwach open:
1. Pietrzak Sandra '89 WOPR Katowice 1:08.19
2. Charzewska Joanna '89 WOPR Skierniewice 1:08.46
3. Nowak Monika '90 WOPR Rybnik 1:09.55

100m ratowanie w płetwach 19 lat i młodsi:
1. Pietrzak Sandra '89 WOPR Katowice 1:08.19
2. Charzewska Joanna '89 WOPR Skierniewice 1:08.46
3. Nowak Monika '90 WOPR Rybnik 1:09.55

Daniel Bugdol, Krzysztof Piotrowski
Obecnie rekord Polski wynosi 0:51.86, został ustanowiony na Grand Prix'08 w Poznaniu i należy do Pawła Szkudlarka z Wrocławia. Ci którzy byli na tych zawodach zapewne pamiętają wspaniały wyścig pomiędzy Pawłem Szudlarkiem a medalistą Mistrzostw Świata RESCUE'08 Jarosławem Mazurkiem gdzie obaj popłynęli poniżej ówczesnego rekordu Polski seniorów w tej konkurencji. Szkoda, że w Warszawie nie płynęli obok siebie... może byśmy byli świadkami kolejnego rekordu, kto wie... Chyba śmiało można powiedzieć, że pomiędzy tymi zawodnikami a resztą jest co najmniej duża różnica. Wracając jeszcze pamięcią wstecz można wskazać, że na MP'04 poniżej minuty tę konkurencję popłynęło zaledwie czterech zawodników, wszyscy byli z Dolnego Śląska i trzech z nich holowało stylem grzbietowym.
100m ratowanie w płetwach open:
1. Mazurek Jarosław '79 UP WOPR Lublin 0:52.31
2. Szkudlarek Paweł '86 WOPR Wrocław 0:53.29
3. Dobrowolski Sebastian '90 WOPR Tomaszów Maz. 0:56.82

W kategorii juniorów zwróciłbym uwagę na dwóch zawodników. Otóż Daniel Bugdol, zdaniem wielu osób, robiąc tak dobre wyniki w konkurencji 100m ratownik mógłby być również jednym z lepszych zawodników w konkurencji 100m ratowanie manekina w płetwach jednakże tak nie jest... Drugą osobą jest Paweł Okolus, który uzyskuje czasy pozwalające stanąć mu czasem na podium ale głównie w tej jednej konkurencji. O ile się nie mylę zawodnik ten trenował z Damianem Wiśniewskim, który swojego czasu dobrze pływał 50m ratowanie manekina oraz 100m ratowanie kombinowane.
100m ratowanie w płetwach 19 lat i młodsi:
1. Dobrowolski Sebastian '90 WOPR Tomaszów Maz. 0:56.82
2. Bugdol Daniel '89 AZS PWSZ Racibórz 0:58.28
3. Okolus Paweł '89 Beskidzkie WOPR 1:00.59

Organizatorzy Finału Grand Prix w Ratownictwie zdecydowali dać szansę najlepszym sztafetom. Otóż jeśli jakaś sztafeta czuła się na siłach mogła zgłosić bicie rekordu Polski i przystąpić do próby. W kategorii kobiet zgłosiły się trzy sztafety i wszystkie podjęły się bicia rekordu w konkurencji 4x50m sztafeta z pasem ratowniczym, z tym że drużyna Lubuskiego walczyła o rekord w kategorii seniorów, natomiast drużyny Sochaczewa i Wrocławia w kategorii juniorów. Lubuskie płynęło w podobnym składzie (zamiast Karoliny Stadnik płynęła Paulina Nożewska) w którym ustanowiło podczas MP'08 rekord Polski seniorów ale niestety zabrakło prawie 1,5 sekundy.
Bardzo ciekawa walka rozegrała się pomiędzy sztafetami juniorskimi - niemalże od początku było wiadomo, że jedna z drużyn ustanowi rekord Polski juniorek. Ostatecznie aż prawie o 11 sekund rekord Polski juniorek poprawiły zawodniczki z Sochaczewa. Niewątpliwie trener tych zawodniczek Krzysztof Kokosza musiał być bardzo dumny z takiego wyniku!
4 x 50m Sztafeta z pasem ratowniczym open:
1. Lubuskie WOPR 1 Lubuskie WOPR 1:52.48
2. WOPR Sochaczew 1 WOPR Sochaczew 1:58.63
3. WOPR Wrocław 2 WOPR Wrocław 1:59.91

W kategorii mężczyzn w tej samej sztafecie zgłosiła się tylko jedna drużyna. Otóż rekord Polski należący do zawodników z Lublina wynoszący 1:35.40 i ustanowiony podczas tegorocznych GP skasować postanowili zawodnicy z Wrocławia. Niestety próba zakończyła się niepowodzeniem i zawodnicy z Lublina nadal mogą szczycić się rekordowym osiągnięciem.
4 x 50m Sztafeta z pasem ratowniczym open:
1. WOPR Wrocław 1 WOPR Wrocław 1:36.62

Ostatnią próbą bicia rekordu była próba sztafety męskiej Mazowieckiego WOPR. Sztafeta ta w podobnym składzie podczas MP'08 osiągnęła czas 1:42.07 co było wynikiem lepszym o prawie 3,5s (1:45.52) od ówczesnego rekordu Polski. Tym razem zamiast Sebastiana Krawczyka popłynął nieco szybszy Mateusz Kwaśniewski. Niestety ze względu na słabszą dyspozycję pozostałych zawodników osiągnięty wynik był nieco gorszy od wyniku z MP ale starczył aby wpisać nowy rekord Polski.
4 x 50m Sztafeta z przeszkodami open:
1. Mazowieckie WOPR 1 Mazowieckie WOPR 1:44.15

---WYNIKI---

W klasyfikacji końcowej VII edycji wśród kobiet zwyciężyła aktualna mistrzyni Polski w ratownictwie Joanna Gołębiowska z Mazowsza a wśród mężczyzn wice mistrz Polski w ratownictwie Jarosław Mazurek z Lublina.
---NAJLEPSI ZAWODNICY VII EDYCJI---

W rankingu medalowym podobnie jak na GP w Ciechanowie zwyciężyła drużyna Mazowsza wyprzedzając Tomaszów Mazowiecki i Katowice.
---RANKING MEDALOWY---

Regulamin GP przewidywał, że najlepszym zawodnikiem całego GP będzie zwycięzca finału (ostatnie dwie serie). We wszystkich przypadkach zarówno w finale jak i w VII edycji wygrywali Ci sami zawodnicy co potwierdzało, że puchary dostali właściwi zawodnicy.

Dodatkowo, czego nie przewidywał regulamin (czyli poza regulaminem) ze względu na sugestie organizatora finału GP zdecydowano się wprowadzić klasyfikację najlepszych zawodników biorąc pod uwagę starty we wszystkich edycjach Grand Prix'08 oraz klasyfikację drużynową całej Grand Prix'08. Organizator zawodów w osobie Pawła Wagnera dla zwycięzców tej klasyfikacji najlepszych zawodników ufundował prestiżowe nagrody tj. weekendowe i tygodniowe pobyty w hotelach nad Zalewem Zegrzyńskim oraz w Juracie a dla najlepszej drużyny między innymi narty wodne. Centrum Szkoleń Wodnych (http://www.cswmotorowodne.republika.pl/start.htm) ufundowało także szkolenia motorowodne.
---KLASYFIKACJA GENERALNA PUNKTOWA KOBIETY---
---KLASYFIKACJA GENERALNA PUNKTOWA MĘŻCZYŹNI---
---NAJLEPSI ZAWODNICY GP'08 INDYWIDUALNIE---
---NAJLEPSI ZAWODNICY GP'08 DRUŻYNOWO---
---RANKING CZASOWY GP'08---

Zawody zakończyły się niemalże równo z planem a nawet około 20 minut wcześniej. Po dokonaniu ostatniej dekoracji medalowej za VII edycję - dekoracje medalowe odbywały się na płycie basenu - wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na podsumowanie klasyfikacji generalnej VII edycji oraz podsumowanie Finału Grand Prix, wręczanie nagród i występy artystyczne, które odbyły się na Sali gimnastycznej.

Najlepszymi zawodnikami w wieloboju w VII edycji zostali Joanna Gołębiowska oraz Jarosław Mazurek. Zwycięzcy finałów poszczególnych konkurencji otrzymali puchary oraz nagrody. Bardzo miłym akcentem było wręczanie wszystkim dekorowanym zawodnikom kwiatów - praktyka taka jest stosowana na Mistrzostwach Świata czy Olimpiadzie w różnych dyscyplinach ale w ratownictwie mieliśmy widziałem to po raz pierwszy. Dzięki staraniom organizatora odbyło się również losowanie nagród - nagrody losowali przedszkolacy w koszulkach z napisem "Będę ratownikiem".
Oprócz pucharów i nagród Prezes WOPR Jerzy Telak oraz członek Prezydium Zarządu WOPR Jerzy Gołębiowski wręczyli odznaczenia za zasługi dla WOPR. Srebrną honorową odznaką za zasługi dla WOPR odznaczeni zostali: Katarzyna Smykowska, Krzysztof Piotrowski oraz Jarosław Mazurek. Brązową odznaką za zasługi dla WOPR odznaczeni zostali: Sandra Pietrzak, Joanna Gołębiowska, Daniel Bugdol, Jakub Piątkowski, Edward Mężyk, Mateusz Stawiany, Krzysztof Turowski oraz Wojciech Sadowski.

Organizatorzy podziękowali wszystkim zawodnikom, sponsorom oraz zaproszonym gościom i wyrazili nadzieję, że sami zawodnicy uważają zawody za udane.

Oto jakie były niektóre opinie:
"Zawody uważam za udane. Zawodnicy zaprezentowali wysoki poziom i nie było dużo dyskwalifikacji. Myślę, że sami zawodnicy są coraz lepsi technicznie i bardziej zdyscyplinowani. Myślę, że współpraca zawodników i sędziów, w porównaniu z tym co było jeszcze rok temu, układa się bardzo dobrze. Organizatorzy spisali się na medal." - powiedział sędzia główny zawodów Maciej Gapski.

"Przede wszytkim bardzo cieszę się, że zawody odbyły się w Warszawie. Dotychczas każda edycja była dla drużyny Mazowsza kosztownym wyjazdem, który finansujemy sami. Drużyny takie jak Dolnośląskie, Lubuskie czy Wielkopolskie mają sponsorów podczas gdy np. wydatki związane z samym dojazdem oraz zakwaterowaniem podczas GP we Wrocławiu kosztowały nas po około 250zł na osobę (oczywiście jeszcze tradycyjnie zostawaliśmy jeden dzień dłużej na imprezę)... no ale liczy się dobra zabawa. Jeśli chodzi o same zawody to może to jeszcze nie Mistrzostwa Europy ale było nieźle. Zresztą wyniki mówią same za siebie." - powiedział Mateusz Kwaśniewski

"Było dobrze. Ale trzeba już myśleć o przyszłym roku, który nie może być gorszy. A przyznam, że w mojej ocenie ten był niezły więc jeśli przyszły nie będzie gorszy to będzie bajka." - powiedział Edward Mężyk

"Bardzo podobają mi się te zawody. Cieszę się, że Sochaczew - pomimo, iż nie jest dużym miastem - wystawia tak dużą drużynę. Same zawody są naprawdę extra i w zasadzie podoba mi się wszytko. Tylko gdybym nie miała kontuzji kolana byłoby jeszcze lepiej." - powiedziała Olga Krysiak

Paweł Wagner, Krzysztof Piotrowski
"Było extra. Poziom, zarówno organizatorów jak i zawodników jest coraz wyższy. Zawody oceniam na piątkę!" - powiedziała Joanna Gołębiowska

"Chciałbym aby Finał Grand Prix w 2009 roku odbył się w Skierniewicach. I o ile uważam, że zawody w Warszawie były zorganizowane bardzo dobrze o tyle wierzę, że w Skierniewicach nie będzie gorzej. Organizator zawodów, a dokładniej kolega Paweł Wagner zadbał o wszystko - nawet sędziowie po raz pierwszy mieli kompletne stroje - więc nie mógłbym ocenić zawodów inaczej jak tylko bardzo dobrze." - powiedział trener Kadry Narodowej w Ratownictwie Bernard Motylewski.

"Szkoda, że sam nie znajduję czasu aby wystartować w tych zawodach... Pomimo, iż organizacja pochłania dużo czasu i sił to miło patrzeć jak marzenia się spełniają. Jednak przyznam się, że nie raz chętnie bym rzucił wszystko i po prostu startował. Mi, jako organizatorowi, nie przystoi oceniać imprezy - niech robią to inni. Ja tylko chciałbym serdecznie podziękować Bartkowi Boberowi, Jakubowi Piątkowskiemu, Edwardowi Mężykowi, Kasi Smykowskiej, Krzysiowi Piotrowiczowi, Zbyszkowi Risterowi, Albertowi Frączykowi Pawłowi Wagnerowi i wielu innym za pomoc w organizowaniu poszczególnych edycji." - powiedział Przewodniczący Komisji Sportu Krzysztof Piotrowski

Jeśli ktoś ma jakieś sugestie dotyczące Grand Prix w 2009 roku można je wysyłać na adres: sport@wopr.pl . Kalendarz imprez w 2009 roku już jest dostępny na naszej stronie, ale ciągle jest uzupełniany - jeśli ktoś dysponuje informacjami bardzo proszę o ich przesyłanie na adres administratorów naszej strony internetowej.

Pragniemy również podziękować sponsorom dzięki którym Finał Grand Prix Polski w Ratownictwie mógł wyglądać jak Finał. Specjalne podziękowania dla partnerów wspierających tj. Cushima, Marina Diana, Skoda Auto Wimar, Euro Partners sp. z o.o., Chocomoco, Kevisport oraz WZW Jantar.

Szczególe podziękowania dla Pawła Wagnera za zorganizowanie VII edycji Grand Prix Polski w Ratownictwie 2008.

Zdjęcia pozbrano z: http://www.wopr.warszawa.pl


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

kulek
03.12.13 17:45
https://www.youtub
e.com/watch?v=KJwR
DQuIy1s taki tam trailler przed MP Smile

filipo
22.11.13 18:42
Zapraszam do śledzenia wyników z Międzynarodowego Pucharu Niemiec naszej reprezentacji polski http://www.dlrg.de
/sport/wettkaempfe
/aktueller-wettkam
pf/ergebnisse.html

Konrad
21.10.13 10:48
Wyniki całoroczne GPP --> "pliki / wyniki"

kamilq_0
15.10.13 13:59
Kiedy będą zdjęcia z zawodów z Płocka? Smile

yoshi
29.09.13 10:03
http://omegatiming
.pl/zawody/grand-p
rix-polski-w-ratow
nictwie-wodnym-run
da-iii-2013 prawy klik na "Zaproszenie" i opcja "Zapisz element docelowy jako..."

so
28.09.13 13:35
Brak zaproszenia w pliku lenex do zrobienia zgłoszenia na GP w płocku

Konrad
27.08.13 16:46
Grand Prix Moravie - Brno, 28.02-02.03.2014

Konrad
27.08.13 16:18
Międzynarodowy Puchar Niemiec - Warendorf, 21-24.11.2013

so
21.08.13 21:52
Wg informacji z Płocka najbliższe GP odbędzie się 5 października 2013

Konrad
11.07.13 16:59
Galeria zdjęć XLVII MP --> http://lifesaving.
..emId=18138

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
· www.lifesaving.pl to...
· Spotkanie integracyj...
· ustawa o bezpieczeńs...
· Odżywianie
· Ranking 2006
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 544
· Najnowszy użytkownik: MoniaJarosinska
Pozycjonowanie Strony